Byl objeven neznámý předchůdce tyrannosaura. Jedná se o nejstaršího člena rodiny těchto predátorů

Věda a technika 15. února 2020 | 10:44 — Lukáš Bauer
Paleontologové v Kanadě objevili a popsali fosilie zcela nového druhu dinosaura, jenž patřil do stejné rodiny tvorů jako děsivý tyrannnosaurus. Podle fosilních záznamů se jedná dokonce o nejstaršího zástupce tohoto rodu, který byl dosud objeven.
Další 2 fotografie v galerii
Vědci objevili fosilie nového druhu dinosaura / Internet

Vědci v Kanadě objevili fosilie dosud neznámého druhu dionsaura, který je podle závěrů výzkumu přímým předchůdcem děsivého predátora tyrannosaura rexe. Nově objevený dinosaurus dostal jméno Thanatotheristes degrootorum a jedná se o dosud nejstaršího člena rodiny těchto dravých dinosaurů.

Jméno Thanatotheristes degrootorum podle jeho objevitelů odráží dravý a nelítostný styl, kterým tito dinosauři lovili své oběti a dominovali tak svému prostředí. Tento tvor žil na území dnešní Severní Ameriky v období před 79 milliony let, což je nejméně o 13 milionů let dříve než známý tyrannosaurus rex.

Fosilii objevil vědec Jared Voris, student PhD na univerzitě v Calgary. Tento objev je také vůbec prvním nově objeveným druhem dinosaura na území Kanady za posledních 50 let. 

„Existuje jen velmi málo druhů tyrannosauridů. Vzhledem k povaze potravinového řetězce byli tito velcí vrcholoví predátoři ve srovnání s býložravými dinosaury velice vzácní,“ uvedl k objevu Voris.

Nově objevený dinosaurus dorůstal délky asi osmi metrů a měl dlouhý čenich, kterým se velmi podobal primitivnějším typům dinosaurů, kteří žili na území dnešní Jižní Ameriky. Podle vědců se ve tvaru lebky jednotlivých typů tyrannosauridů odráží rozdíly v jejich kořisti v různých regionech. Dále čtěte: (Vědci objevili zcela nový druh dinosaura. Fosilie ležela třicet let bez povšimnutí v jihoafrickém muzeu).

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Na lyžaře čeká od února nepříjemné překvapení. Sousedé zpřísňují pravidla

Nejlepší sjezdovky na českých horách. Vsaďte na jistotu a...

Nová pravidla v Itálii. Jejich porušení vám může dovolenou...

Bezpečné lyžování v době covidové. Kam se vydat a kde si...

Koronavirus bourá plány a tři evropské země zpřísňují....

Kam se v době covidové vydat za sluníčkem? Tyto destinace...

Komplikace pro turisty, které nikdo nepředpokládal. A další...

Zavřít reklamu