Obří radioteleskop objevil velice zvláštní asteroid. V minulém století těsně minul Zemi
Astronomové objevili asteroid, který před devadesáti lety prolétl kolem Země ve vzdálenosti 1,3 milionu kilometrů. Několik dní poté, co byl asteroid objeven, vědci zjistili, že kolem něj obíhá ještě miniaturní měsíc. Vědci uvedli, že podobných asteroidů může být ve sluneční soustavě spousta, ale je velice težké takto malé těleso odhalit.
Krátce po objevu byl znovu uveden do provozu slavný radioteleskop Arecibo, který má anténu o průměru 300 metrů. Observatoř byla mimo provoz poté, co oblast Portorika zasáhlo silné zemětřesení. Tento teleskop dokáže skenovat vesmírná tělesa a určovat na základě rádiového obrazu jejich přibližný tvar.
Asteroid 2020 BX12 má průměr asi 165 metrů a ve vzdálenosti asi 360 metrů od něj ho obíhá drobný měsíc o velikosti 70 metrů. Obě planetky tak patří do skupiny asteroidů, které se pohybují blízko Země a mohou tak představovat teoretickou hrozbu.
Pokud se astronomům již podaří asteroid detekovat, mohou z dat určit jeho oběžnou dráhu, a tedy i to, zda v budoucnu nebude v kolizním kurzu se Zemí. V případě 2020 BX12 je prognóza taková, že pro nás v nejbližší době nebude hrozbou. Planetka se ale v roce 1931 přibližila k Zemi na kritickou vzdálenost, takže ke srážce chybělo jen málo.
Tento zajímavý asteroid byl objeven v rámci projektu ATLAS (Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System). Tento projekt stojí jen letos za objevem nejméně dvou desítek dalších asteroidů a vloni jich objevil 155. Radioteleskopy jsou velice efektivním nástrojem, jak zkoumat asteroidy blízké Zemi. Dále čtěete: Obrovský rádiový teleskop v Číně zachytil zvláštní signály z vesmíru.