Vědci vymysleli důmyslný způsob, jak získávat kyslík z Měsíce pro budoucí mise

Věda a technika 14. dubna 2020 | 10:30 — Lukáš Bauer
Přestože náš souputník Měsíc nemá atmoféru, ukrývá nebývale vysoké množství kyslíku pod svým povrchem. Pozornost vesmírných agentur včetně americké NASA se poslední dobou obrací zpět k Měsíci, na kterém má vzniknout také malá základna. Vědci proto vyvíjejí postupy, jak na Měsíci získávat kyslík.
Další 3 fotografie v galerii
NASA chce na Měsíci vybudovat malou základnu / Internet

Americká agentura pro letectví a vesmír (NASA) plánuje v roce 2024 po mnoha letech návrat na Měsíc. Na vhodném místě by NASA chtěla dokonce vybudovat menší vesmírnou bázi. Tato základna má posloužit pro budoucí mise, její provoz je však velmi drahý, a proto vědci zkoumají možnosti, jak získávat kyslík přímo z povrchu Měsíce.

Během předchozích průzkumů regolitů, jak se říká horninám na povrchu Měsíce, vyšlo najevo, že až 45 % pórovité horniny tvoří kyslík. Tyto obrovské zásoby kyslíku, které na Měsíci jsou, by NASA mohla využít pro zásobování stanice. Na rozdíl od předchozí mise na Měsíc Apollo zde totiž astronauti zůstanou delší dobu.

Své poznatky ohledně výroby kyslíku z povrchu Měsíce nyní zveřejnili výzkumníci z Technologického centra Evropské kosmické agentury (ESTEC) a Univerzity Glasgow. V rámci výzkumu si vyrobili umělý regolit a vložili ho do kovové nádoby, přidali chlorid vápenatý a vše zahřáli na 950 °C.

Při této teplotě se regolit roztaví a umožní uvězněnému kyslíku se uvolnit. Vědci ho poté zachytávají takzvanou elektrolýzou, kdy kyslík směřuje k elektrodě. Takto získaný kyslík by mohl být například použit pro zásobu jak samotné základny, tak pro doplňování do skafandrů a tlakových láhví.

V rámci takovéto výroby kyslíku z regolitu vzniká navíc ještě další produkt. Regolit se totiž při vysokých teplotách přemění na kov, jenž by mohl být následně využíván například pro výrobu nejrůznějších dílů a předmětů za pomoci kosmické 3D tiskárny. Kromě kyslíku lze z regolitu získávat také voda, která je v něm rovněž poměrně hojně zastoupena. Dále čtěte: (Izrealská sonda Béreš se pokusí o přistání na Měsíci. Do vesmíru vzlétla v pátek).

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Komplikace pro turisty mířící do Řecka. V zemi dochází k prudkému zhoršení covidové situace

Cestovatelská mapa se opět mění. Připravte se na velké...

Chorvatsko přitvrzuje. Informace, které by vám před cestou do...

Kanárské ostrovy se těší mimořádné oblibě. Navštivte...

Na co se připravit při cestování autem. Pozor, ať si svojí...

I v Čechách si užijete úžasné a navíc zdraví prospěšné...

Kvůli mutacím přibyly další červené země. A na co se...

Zavřít reklamu