Kometa se rozpadla astronomům před očima. Příčina této vesmírné události zůstává stále nejasná

Věda a technika 03. května 2020 | 09:50 Lukáš Bauer
Slavný Hubbleův teleskop, který pomohl lidstvu nahlédnout do hlubokého vesmíru, si připsal další skvělý objev. Nasnímal totiž rozpadající se kometu, kterou vědci objevili teprve vloni. Některé kusy komety byly velké jako několikapatrová budova.
Další 1 fotografie v galerii
Rozpad komety, který zachytil Hubbleův teleskop / NASA/ESA/D. Jewitt

V loňském roce vědci objevili novou kometu, u které později zjistili nezvyklý jev. Po podrobné analýze odhalili, že tato kometa se rozpadá na kusy. Obrovské kusy hmoty odletující z komety nyní zachytil také Hubbleův teleskop.

Vědci upozorňují, že podobné události jsou na pozorování velice vzácné a lze je sledovat jen velice zřídka. Díky teleskopu mohou nyní vědci studovat řadu snímků, na kterých je patrné, jak z komety odletují obrovské kusy hornin o velikosti několikapatrové budovy. Tyto úlomky cestují ve zvláštním shluku směrem ke středu Sluneční soustavy.

Kometa přitom mohla být viditelná pouhým okem. Poprvé kometu C / 2019 Y4 (ATLAS) objevili astronomové koncem prosince za pomoci několika teleskopů na Havajských ostrovech. Astronomové si všimli, že kometa postupně nabírala jas a v květnu mohla být viditelná i pouhým okem.

V polovině května však kometa najednou začala svůj jas snižovat a vědci následně zjistili, že se těleso rozpadá. Na tuto skutečnost nejprve upozornil amatérský astronom a poté na ni vědci namířili Hubbleův teleskop, který ji nasnímal.

Kometa se v tu chvíli nacházela přibližně 146 milionů kilometrů od Země, což ale pro obrovský vesmírný teleskop není žádný problém. I přes tuto velkou vzdálenost dokázal pořídit snímky, na kterých je vidět přibližně třicet úlomků, z nichž některé byly velké jako několikapatrová budova.

Předtím, než se kometa začala rozpadat, odhadovali astronomové její velikost na necelých 200 metrů. Příčinu jejího rozpadu, stejně jako příčinu rozpadu jiných komet zatím vědci neznají. Událost spouští určitý mechanismus, který se objeví velice rychle, a proto je velice obtížné tuto příčinu zjistit. Dále čtěte: (Vesmírný cestovatel míří ke Slunci. Vědci objevili kometu z jiné soustavy).

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Za co vás čeká v zahraničí tučná pokuta? Pozor na oblíbenou zábavu Čechů

Proticovidová opatření řada zemí zrušila. Cestovatelé ale...

5 evropských měst, které se vyplatí vidět

Zahraničí, nebo tuzemsko? Dovolená se letos Čechům...

Trekové boty - vše, co o nich potřebujete vědět

Po stopách toho nejlepšího z Chorvatska. Místa, na která...

Nekonečně krásné ostrovy, které si zamilujete na první...

Zavřít reklamu