Největší kosmický incident za poslední desetiletí. Obrovský kus rakety se řítil zcela nekontrolován na Zemi

Věda a technika 12. května 2020 | 08:56 — Lukáš Bauer
Velký kus čínského raketového nosiče s názvem Dlouhý pochod 5B se zcela bez kontroly řítil k zemskému povrchu do Atlantského oceánu. Tento kosmický incident představuje největší nekontrolovatelný sestup vesmírného odpadu za poslední desetiletí.
Další 1 fotografie v galerii
Čínská raketa odstartovala 5. května / Internet

Obrovské jádro čínské rakety Dlouhý pochod 5B (CZ-5B), která úspěšně odstartovala 5. května, strávilo několik dní na oběžné dráze, než znovu sestoupilo do zemské atmosféry a nekontrolovatelně se zřítilo na Zemi. Velká část rakety vážící mnoho tun nakonec dopadla u západního pobřeží Mauretánie v severozápadní Africe.

Sestup zbytku čínské rakety byl zpozorován 18. letkou amerického letectva. Sestup raketového stupně byl pozoruhodný nejen svou obrovskou hmotností, ale také obrovskou oblastí možného dopadu. Díky tomu mohly trasovače vesmírných objektů pouze hádat, kde nakonec raketa dopadne.

„Při 17,8 tunách je největším objektem, který se nekontrolovaně zřítil na zemský povrch od doby, kdy v roce 1991 k Zemi nekontrolovaně sestoupila ruská vesmírná loď Salyut – 7 o váze 37 tun," uvedl na twitteru Jonathan McDowell z Harvard-Smithsonian centra pro astrofyziku.

I když byl samotný pád rakety CZ-5B nekontrolovaný, podle Číny byl samotný sestup plánovaný. Podle expertů byl však sestup třicet metrů dlouhého raketového stupně velice nebezpečnou událostí, protože mohl dopadnout na pevninu.

Raketa CZ-5B byla vyslána do vesmíru pro přepravu čínské experimentální kosmické lodi na oběžnou dráhu. Čína tak provádí potřebné kroky k vyslání svých astronautů do vesmíru a následně na Měsíc. Dále čtěte: Podivné chování Elona Muska vyvolává obavy. NASA připravuje rozsáhlou bezpečnostní prověrku SpaceX.

Témata: raketa, Čína, vesmír, Země
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Novou variantu Omikron obestírá mnoho neznámých. Zrychlete opatření, vyzývají vědci

Psi občas vyvádějí pro lidi nepochopitelné věci....

Jak uskladnit zelí, aby vám vydrželo až do jara a zůstalo...

Tipy, díky kterým vyčistíte dveře sprchového koutu tak, že...

Jak se zaručeně zbavit nepříjemného vrzání dřevěné...

Překvapte návštěvu tímto andělsky nadýchaným a vláčným...

Nastal ideální čas na rytí záhonů. Než se do toho...

Zavřít reklamu