Tato část lidského mozku ležela v zemi tisíce let. Vědci konečně přišli na to, jak je možné, že se nerozložila
V pradávném hrobě vykopaném poblíž britské vesnice Heslington byla v roce 2008 objevena vskutku podivná věc. Archeologové na místě vykopali 2600 let staré ostatky muže a k jejich obrovskému překvapení se v jeho dutině lebeční nacházela velká část téměř nepoškozeného mozku.
Mozek byl téměř neporušený
Vědcům skutečnost, že všechny ostatní tkáně se za velice krátkou dobu rozložily, ale mozek, který odumírá jako první, zůstal nepoškozen, dlouho vrtala hlavou. Nyní, po měsících zkoumání proteinů mozkové tkáně, konečně přichází mezinárodní tým vědců s vysvětlením tohoto podivného nálezu.
Objev takzvaného mozku z Heslingtonu představuje jeden z nejstarších vzorků lidské nervové tkáně, který byl kdy odhalen ve Velké Británii. Vědci mozek pečlivě studovali, aby dokázali přijít na to, jak je možné, že se mozková tkáň nedokázala rozložit během tak dlouhé doby.
V případě, že dojde u člověka k náhlému úmrtí, mozková tkáň se začne téměř okamžitě rozkládat. Ve srovnání s jinými částmi těla je tento rozpad obzvláště rychlý, díky některým proteinům, které pomáhají při ničení buňečné struktury.
Vzácná shoda náhod
Vědci již dříve zjistili, že muž byl nejspíše popraven setnutím hlavy někdy mezi roky 673 a 482 před naším letopočtem. Jeho hlava byla spolu s tělem pohřbena a právě zde se vytvořily podmínky, které umožnily mozku vydržet až dodnes. Hlava se totiž pravděpodobně nacházela v jemnozrnném materiálu a kyselém prostředí, kde byla dokonale zakonzervována. Dále čtěte: (Archeologové objevili speciálním radarem hroby z takzvaného Alabamského masakru).