Vědci objevili velice zvláštní galaxii. Nikdo z astronomů takový objekt ve vesmíru ještě neviděl
Nejnovější objev může astronomům lépe pochopit vznik a následný vývoj některých typů vzácných galaxií, jakp je ta, kterou před nedávnem pozorovali. Vědcům se naskytl zajímavý pohled na galaxii, která přípomíná spíše ohnivý kruh. Tento typ prstencových galaxií je přitom ve vesmíru velice vzácný.
Nově objevenou galaxii ve tvaru ohnivého prstence pojmenovali R5519. Vědcům z institutu ARC Centre of Excellence for All Sky Astrophysics in 3 Dimensions (ASTRO 3D) se tuto jedenáct miliard světelných let vzdálenou galaxii podařilo zachytit na záběr díky velkému teleskopu.
Zvláštní ohnivý kruh
Podle vědců se jedná o velice nevšední a vzácný vesmírný objekt, který dosud nikdo z astronomů ještě neviděl. Podle prvních analýz se R5519 svou celkovou hmotností podobá naší galaxii Mléčné dráze.
Galaxie má vzácné kruhové uspořádání, přičemž prázdný kruh v jejím centru má průměr přibližně dvoumiliardkrát větší, než je vzdálenost mezi Zemí a Sluncem. Vědci si také všimli, že velká část galaktické aktivity se odehrává právě v jejím prstenci, což vytváří skutečně ohnivý kruh.
Možná pamatuje zrod vesmíru
Vědci využili při identifikaci galaxie spektroskopická data, která naznačují, že by se mohlo jednat o jednu z raných galaxií, které se ve vesmíru vytvořily krátce po jeho vzniku. Galaxie tak má za sebou pravděpodobně větší množství srážek s jinými menšími galaxiemi.
Vědci ve studii vysvětlili, že proto, aby vznikla galaxie podobného tvaru jako tato, musí nejdříve dojít ke srážce s jiným velkým objektem. Tato událost je navíc podmíněna tím, že alespoň v jedné z galaxií musí existovat takzvaný tenký disk. Stejný disk má také Mléčná dráha, ve které se začal utvářet před devíti milardami lety. Psali také: Před devíti lety zasáhl Zemi zvláštní meteorit. Až nyní vědci zjistili, jaké poselství z vesmíru přinesl.