Vesmír ukrývá mnoho zvláštností. Jednou z nich jsou gigantické planety obíhající unikátní hvězdu
Astronomové objevili ve vesmíru za pomoci výkonných teleskopů již tisíce exoplanet různých velikostí a typů. Vesmír ale dokáže vědce vždycky překvapit, jako objev z loňského roku, kdy našli nově zrozenou mateřskou hvězdu, kterou obíhají gigantické planety.
Stará jen několik milionů let
Tato velice vzácná hvězda je stará pouze dva miliony let, což je na poměry vesmíru opravdové novorozeně. Hvězda dostala název CI Tau a leží přibližně 500 světelných let od Země. Hvězda je v kosmickém měřítku a ve srovnání s naším Sluncem, které je pět miliard let staré, skutečné novorozeně. Kolem hvězdy tak stále krouží protoplanetární disk, ze kterého se formují planety.
Hvězdu obíhají obrovské planety
V průběhu milionů let se tento disk zcela rozpadne podobně jako u našeho Slunce a zformuje se do měsíců nebo dalších planet. Aktuálně kolem hvězdy CI Tau krouží čtyři gigantické planety z nichž dvě jsou větší než Jupiter a další dvě přibližně o velikosti Saturnu. Planeta, která je nejblíže hvězdě, je největší exoplaneta, která kdy byla objevena.
Tyto planety vyřezávají mezery v protoplanetárním disku hvězdy, které jsou viditelné pomocí dalekohledu. Za unikátním objevem stojí výzkumníci z observatoře Atacama Large Millimeter / submillimeter Array (ALMA).
Vědci nyní budou tuto planetární soustavu dále zkoumat. Od tohoto vesmírného unikátu si totiž slibují, že by mohl poskytnout důležité informace o samotném vzniku naší Sluneční soustavy. Psali jsme také: Před devíti sty lety doslova zmizel Měsíc z oblohy. Vědci nyní přicházejí s vysvětlením.