NASA představila dalšího ze svých vesmírných robotů. Bude hledat důležitou surovinu na Měsíci

Věda a technika 15. června 2020 | 06:37 — Lukáš Bauer
Nové robotické vozítko amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) bude důležitou součástí budoucích vesmírných misí. Robot s názvem VIPER bude totiž hledat na Měsíci zdroje vody, kterou pak chce NASA používat například pro zásobování plánované základny.
Další 2 fotografie v galerii
VIPER bude hledat na Měsíci vodu / NASA

Americká NASA světu představila svého nového robota s názvem VIPER, který bude určen pro vyhledávání vodních zdrojů na sousedním Měsíci. Robot se tak stane nedílnou součástí plánované výstavby měsíční báze, a také budoucích misí. NASA totiž dlouhodobě plánuje využívat vodní zdroje Měsíce a vyhnout se tak zásobování ze Země.

Robota VIPER plánuje NASA vyslat do vesmíru koncem roku 2023, kam ho dopraví soukromá společnost Astrobotic. NASA o plánovaném záměru informovala koncem minulého týdne.

Vývoj robota vyjde na miliardy korun

Na tuto misi vesmírná agentura vyčlenila téměř 200 milionů dolarů, které společnosti Astrobotic poskytne na jeho vývoj. Robot bude dalším krokem k realizaci programu NASA Artemis, který počítá s dlouhodobou přítomností lidí na Měsíci.

„VIPER a obchodní partneři, kteří ho na Měsíc dopraví, jsou názorným příkladem toho, jak vědecká komunita a americký průmysl mění lunární vizi NASA ve skutečnost. VIPER bude velkým podnětem pro naše úsilí, abychom poslali první ženu a dalšího muže na měsíční povrch v roce 2024 prostřednictvím programu Artemis,“ uvedl k rozhodnutí šéf NASA Jim Bridenstine.

Bude také vrtat do měsíčního povrchu

VIPER o hmotnosti necelé půl tuny by měl během svého bádání najet vzdálenost několika kilometrů, a za pomoci speciálních vědeckých nástrojů detekovat přítomnost a množsví vody v měsíčním povrchu. Vozítko bude také provádět až jeden metr hluboké vrty speciálním vrtákem. Shromažďovaná data, včetně místa a koncentrace ledu, budou využita k vytvoření prvních globálních map zdrojů vody na Měsíci. Dále čtěte: Nová měření ukazují, že se vědci léta mýlili. Měsíc Titan se od Saturnu vzdaluje závratnou rychlostí.

Témata: NASA, robot, vozítko, Měsíc
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Inspirace na víkend. Zatoulejte se na jedno z nejzajímavějších míst v České republice

Tajemná místa Evropy, na která slabší povahy nemají odvahu...

Vsaďte letos na jistotu. Navštivte ostrovy v Jaderském moři,...

Seznamte se s mimořádně krásnými místy v Praze, kde ještě...

Nalaďte se na léto. Nádherné evropské pláže, kde se budete...

Nádherný ostrov v Egejském moři. Mrňavý jako hrášek, ale...

Velikonoce trochu jinak. Vyhlášené tradice a zvyky, nad...

Zavřít reklamu