Americká společnost SpaceX je lídrem kosmického průmyslu. Evropa nestíhá držet krok

Věda a technika 01. července 2020 | 10:57 — Lukáš Bauer
Evropská unie je nucena investovat větší prostředky do vesmírného průmyslu, aby dokázala držet krok s lídrem v tomto odvětví, společností SpaceX miliardáře Elona Muska, a také Čínou, která má v této oblasti stále větší ambice.
Další 1 fotografie v galerii
Raketa Ariane je klíčovou součástí evropského vesmírného programu / ESA

Společnost SpaceX amerického miliardáře Elona Muska zaznamenala v posledních letech mnoho úspěchů nejen v rámci kosmických letů, ale také v souvislosti s vývojem technologií k nim potřebných. Evropská unie tak bude muset do odvětví investovat mnohem více prostředků, aby dokázala udržet krok.

Evropě se již podařilo zbavit závislosti na USA a Rusku zejména díky vývoji raket Ariane a satelitní navigaci Galileo. Ani toto však nestačí, protože nedávné úspěchy americké soukromé společnosti SpaceX, ale také například ambiciózní Číny, nutí Evropu do vesmírého průmyslu mnohem více investovat.

Vývoj nové rakety Ariane

Unijní rozpočet bude využit k podpoře nových technologií pro raketové lety, a to včetně opakovaně použitelných nosičů. V rámci toho se EU chystá k podpisu nové smlouvy se společností Arianespace. Podle Evropské Unie je tak nesmírné důležitý vývoj nového raketového nosiče Ariane 6.

Tato raketa, kterou vyvíjí Evropská kosmická agentura (ESA), by měla poprvé vzlétnout do vesmíru příští rok. Tato nová raketa má výrazně pomoci ke snížení nákladů na kosmické lety a především zvýšit transportní kapacitu. ESA se chce v rámci této snahy také zaměřit na znovupoužitelné nosiče.

Vysokorychlostní internet a podpora firem

Unijní komisař pro vnitřní trh Thierry Breton požaduje, aby Evropká unie vyčlenila na vesmírné projekty rozpočet kolem 16 miliard eur. Breton také usiluje o vytvoření vesmírného fondu, který by sloužil k podpoře nově vznikajících společností. Usiluje také o nový satelitní systém, který by zajistil všem Evropanům přístup k vysokorychlostnímu internetu. Dále čtěte: (Raketa Falcon Heavy poprvé v historii pokořila trojité přistání).

Témata: ESA, vesmír, projekt, Ariane
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Dokonalé skvosty Evropy. Nádherné ostrovy, na kterých letos nesmíte chybět

Zatoulejte se na krásná místa v Česku. Tady se vám bude...

Plzeňský kraj je jako stvořený na výlety s dětmi. Kam...

Za nejčistším vzduchem v Evropě se nemusíte trmácet daleko....

Nebudete věřit vlastním očím. Podívat se na některá...

Místa v Česku, která vás pohladí po duši a vyčarují...

Dokonalá pastva pro oči. Poznejte výjimečná místa v...

Zavřít reklamu