Oceány udržují naši planetu obyvatelnou. Jejich schopnost pohlcovat teplo však každým rokem slábne

Věda a technika 07. července 2020 | 09:29 — Lukáš Bauer
Během druhé poloviny 20. století bylo do ovzduší vyprodukováno obrovské množství skleníkových plynů. Díky oceánům však bylo více než 93 % tepla, které zachytily skleníkové plyny v atmosféře, pohlceno. Pokud by tuto funkci oceány nezastávaly, teplota na Zemi by byla mnohem vyšší a některé oblasti by byly neobyvatelné.
Další 1 fotografie v galerii
Oceány ochlazují naší planetu a přispívají k udržitelnosti života / Pixabay

Pokud by oceány nezastávaly funkci absorpce tepla, které způsobují vysoké emise skleníkových plynů v atmosféře, průměrné teploty na naší planetě by dosáhly nejméně 50 stupňů Celsia. Pro srovnání - průměrná teplota dnes je kolem 15 °C.

Oceány jsou teplotním regulátorem

Toto zjištění zveřejnili výzkumníci v rámci nedávno publikované studie. Při průměrné teplotě 50 °C by svět nebyl tím světem, jak ho známe dnes. Vědci tak chtějí upozornit na to, že oceány již dlouhou dobu zachraňují naši planetu před přehřátím. Zároveň ale varují, že se oceánské prostředí stává samo neudržitelným.

Teplota oceánů je nejvyšší od doby, kdy začalo vedení záznamů a kvůli tomu trpí stovky mořských druhů. Nedávné události, kdy hromadně vymřely korály na velkém bariérovém útesu, jsou podle odborníků rovněž vyvolány přílišným oteplováním oceánu. Nedávno OSN dokonce vydala varování, že nejvýznamnější korálové útesy na světě mohou úplně zmizet do konce století.

V ohrožení jsou korálové útesy

“Předpokládá se, že oteplování převýší schopnost korálových útesů přežít během jednoho až tří desetiletí a většina z nich zmizí,“ uvádí vědci ve vědecké zprávě.

Vědci se také obávají, že stále teplejší oceán může také uvolnit miliardy tun methanu z rozmrazeného mořského dna v polárních oblastech. Pokud se tak stane, Země se může dostat do tepelného kolapsu, protože methan je další skleníkový plyn. Dále čtěte: (Čína a Rusko provádí velice podivný experiment. S pomocí rádiových technologií mění vlastnosti zemské atmosféry).

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Navštivte kolébku zimních sportů. Lyžování v luxusním středisku je zážitek na celý život

Nalaďte se na Vánoce. Vychutnejte si magickou atmosféru...

Jak vybrat ideální turistickou obuv?

Vítejte v lyžařském ráji. Na dovolenou v tomto malebném...

Spravte si náladu. Víkend v pohádkové vesničce vás nadchne...

Podivné památky s neobjasněnou historií i nejasným účelem....

Nejkrásnější podívaná světa. Děje se každý den, přesto...

Zavřít reklamu