Evropská sonda identifikovala zvláštní vesmírný jev kolem Slunce. Astronomové o něm dosud neměli tušení

Věda a technika 18. července 2020 | 09:25 — Lukáš Bauer
Evropská sonda Solar Orbiter, která byla vypuštěna do vesmíru počátkem letošního roku, objevila v blízkosti Slunce drobné erupce. Na detailních snímcích sondy, která je určena pro mapování slunečních aktivit, jsou vidět drobné erupce, které se odehrávají kolem naší mateřské hvězdy. O jejich existenci dosud neměli astronomové tušení.
Další 1 fotografie v galerii
Sonda Solar Orbiter pořídila snímky minierupcí na Slunci / ESA

Evropská vesmírná agentura ESA vyslala počátkem tohoto roku do vesmíru sondu Solar Orbiter, která má zkoumat nejrůznější aspekty sluneční aktivity. Tato sonda nyní zaslala na Zemi unikátní snímky malých erupcí kolem naší mateřské hvězdy, které dosud nebylo možné pozorovat.

Sonda Solar Orbiter je vůbec prvním vesmírným zařízením, které umožnilo astronomům vidět tyto drobné erupce, jenž se vyskytují kolem Slunce. Díky snímkům pořízeným sondou budou moci vědci zkoumat, jak tyto táborové ohně vznikají.

Speciální zařízení na palubě

Sonda je zaznamenala díky zařízení EUI (Extreme Ultraviolet Imager), jenž je určeno k tomu, aby vytvářelo snímky hlubších vrstev atmosféry Slunce ve vysokém rozlišení. Fotografie malých erupcí kolem hvězdy byly nasnímány koncem května ve chvíli, kdy se sonda nacházela přibližně 77 milionů kilometrů od Slunce.

Sonda zatím sluneční povrch nedokázala vyfotit z menší vzdálenosti. Tato první várka fotografií vša ukazuje, jak málo toho o naší mateřské hvězdě ve skutečnosti víme. Samotní vědci nečekali, že již od počátku této mise bude sonda vykazovat takové výsledky.

Snímky jsou pouhým začátkem

Přestože se ze Země Slunce jeví velice klidně, ve skutečnosti je však na jeho povrchu extrémně dynamické prostředí plné erupcí. Nově pozorované miniaturní erupce jsou přibližně milionkrát menší než velké erupce na Slunci, které byly pozorovány již dříve. Sonda kromě snímkování slunečního povrchu bude také zkoumat sluneční vítr a sluneční plazmu. Dále čtěte: Čína přistála se svou sondou na odvrácené straně Měsíce.

Témata: sonda, Slunce, snímek, erupce
Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Poznejte krásy Česka: Kam na výlet s dětmi? Tipy na hrady, zámky i přírodní poklady

Japonská Okinawa: Ostrov modrých lagun, korálových útesů,...

TOP 10 instagramovatelných míst Saúdské Arábie. K focení...

Hokkaidó: Japonský ráj prašanu pro freeride snowboardisty i...

Předprodej oblíbených WALK & BIKE sezónek právě začal....

Hledáte místo, kde je krásně po celý rok? Mallorca nabízí...

Leden ve Špindlu: Ideální sněhové podmínky, lyžování bez...

Zavřít reklamu