Expedice prozkoumá jedno z nejzáhadnějších míst na planetě. Pod oceánským dnem se něco děje

Věda a technika 11. srpna 2020 | 13:11 — Lukáš Bauer
Cílem vědecké expedice, kterou financuje organizace NOAA, bude tajemná modrá díra v oceánu. Takzvané modré díry jsou obrovské jeskyně pod mořským dnem plné vody. Vědci se již delší dobu domnívají, že by se v jejich útrobách mohly nacházet sladkovodní prameny, a chtějí proto jednu z nich prozkoumat.
Další 2 fotografie v galerii
Vědci se chystají na průzkum podmořské jeskyně / David Fleetham / VWPics via AP Images

Vědci se chtějí vypravit hluboko pod mořské dno do místa, kterému se přezdívá modrá díra. Jedná se o obří jeskyni pod mořským dnem, která může být obřím rezervoárem sladké vody. Vědci se o její dlouho spekulované přítomnosti chtějí přesvědčit v rámci expedice financované Národní správou oceánu a atmosféry (NOAA).

Není na světě jediná

Tajemných modrých děr bylo identifikováno již několik, co se v nich však ve skutečnosti ukrývá, je pro vědce stále záhadou. Vědci si vybrali podmořskou jeskyni, která se nachází u pobřeží Floridy. Předpokládají, že jeskyně pod mořským dnem v tomto místě dosahuje hloubky až 90 metrů.

Floridská modrá díra je známá rozmanitým podmořským životem, který ji obklopuje, včetně ryb a vodních rostlin. Vědci se také chtějí dozvědět více o tom, proč je toto místo mnoha živočichy tak vyhledáváno.

Tajemství modrých děr

Voda v místě je křišťálově čistá ve srovnání s okolním oceánem a vědci se domnívají, že místo ukrývá něco zvláštního. K prozkoumání modré díry vědci využijí velké zařízení o velikosti vesmírné sondy, které spustí dovnitř. Tímto zařízením budou odebírat vzorky vody a analyzovat její složení.

Expedice by tak měla odhalit a popsat podivné rysy mořského dna v oblasti, kde se modrá díra nachází. Vědci se například domnívají, že často existuje více modrých děr kolem sebe a jsou navzájem propojeny kanály, kterými proudí sladká voda. Dále čtěte: (Astronomům se podařil zcela ojedinělý objev. Našli velice vzácnou hvězdu, která se nepodobá žádné jiné). 

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Doba ultralevných hypoték končí. Největší český poskytovatel oznámil zdražení

Pokud se váš pes začal honit za vlastním ocasem, zpozorněte....

Květinové jarní dekorace vám zvednou náladu. Vytvořte si je...

Pravidelné vytírání podlah dá pořádně zabrat. Pořiďte...

Vytáhněte zazimované muškáty. I zažloutlé a neduživé...

Staré džíny je škoda jen tak vyhodit. Jednoduše je...

Spaní na zemi na matraci má své příznivce i odpůrce. Víme,...

Zavřít reklamu