Sovětský svaz uskutečnil největší jaderný výbuch v historii. Rusko zveřejnilo léta utajované záběry

Věda a technika 02. září 2020 | 09:06 — Lukáš Bauer
Rusko zveřejnilo utajované záběry největší jaderné exploze v historii. Na přibližně třicetisekundovém záběru je vidět detonace vodíkové bomby, která nesla označení Car. Záběry z testování bomby v roce 1961 nyní zveřejnila státní korporace Rosatom.
Další 1 fotografie v galerii
Sovětská atomová bomba by způsobila děsivou apokalypsu / Pixabay

Rusko zpřístupnilo záběry z roku 1961, kdy bývalý Sovětský svaz testoval největší jadernou bombu na světě. Na záběrech je vidět obří detonace vodíkové bomby s označením Car.

Experti uvádějí, že explozivní síla této bomby se pohybovala okolo 50 megatun, tedy ekvivalent padesáti milionů tun TNT. Tato bomba tak byla více než třitisíckrát silnější než bomba shozená na Hirošimu.

 

Nejsilnější americká bomba, kterou Američané testovali v roce 1954, měla ničivou sílu 15 megatun. Na záznamu je tak patrný obrovský hřibovitý mrak, který dává tušit apokalyptickou sílu této bomby.

Fotografie unikly již dříve

Moskva už dříve publikovala fotografie a krátké filmové sekvence této nejničivější zbraně v historii lidstva, oficiálně známé pod označením RDS-220. Přestože Sověti měli největší bombu, časem se ukázalo, že pro cílené útoky jsou výhodnější mnohem menší zbraně.

Postupná miniaturizace atomových zbraní vedla k tomu, že mohou být umístěny na raketové střely a mohou být odpalovány ze značných vzdáleností. Raketové střely mohou být také odpalovány z ponorek, vozidel či jiných mobilních zařízení.

Záblesk byl vidět na tisíc kilometrů

Bývalý Sovětský svaz bombu testoval nad souostrovím Nová Země. Bomba měla hmotnost 27 tun, délku osm metrů a průměr dva metry. Vyvíjely ji od roku 1954. Záblesk výbuchu bylo vidět do vzdálenosti tisíc kilometrů, atomový hřib sahal do výšky 65 kilometrů, přičemž jeho "klobouk" měl průměr 95 kilometrů. Dále čtěte: (Experti se vrátili po více než 70 letech na místo, kde se testovaly jaderné bomby. Průzkum ukázal zajímavá zjištění).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Prohráli jsme všechno. V epidemii jsme nejhorší a ekonomiku máme zničenou, říká Milan Kubek

Venkovní dlažba musí být nejen mrazuvzdorná, je třeba si...

Mýdlo, které nahradí i čistič, zubní pastu či tablety do...

Holubí trus je pro zahrádkáře poklad. Pohnojí vaši zeleninu...

Velkoformátové obklady a dlažby se nehodí jen do velkých...

Z pecky od manga si můžete snadno vypěstovat krásnou domácí...

Bílý jogurt má mnoho využití. Nechte se překvapit jeho...

Zavřít reklamu