Astronomové upozornili, že v úterý Zemi jen těsně minul velký asteroid

Věda a technika 03. září 2020 | 07:12 — Lukáš Bauer
Astronomové upozornili, že v úterý v podvečer prolétl kolem Země v těsné blízkosti velký asteroid. Vesmírné těleso se přiblížilo k naší planetě na vzdálenost pouhých 120 tisíc kilometrů, což je přibližně třetina vzdálenosti Měsíce od Země.
Další 1 fotografie v galerii
K Zemi se jen těsně přiblížil asteroid / Pixabay

Zemi jen těsně minul velký asteroid, který v úterý v 18:12 prolétl ve vzdálenosti pouhých 120 tisíc kilometrů. Taková vzdálenost je ve vesmíru skutečně zanedbatelná, přesto však vědci upozornili, že pravděpodobnost srážky byla minimální.

Těleso s názvem 2011 ES4 patří s velikostí 22-49 metrů k větším asteroidům, které se dokázaly přiblížit k Zemi. Bylo dvakrát větší než meteorid, který v roce 2013 způsobil škody v oblasti Čeljabinsku v Rusku. Během exploze v atmosféře bylo tehdy zraněno přibližně 1500 lidí.

Chybí jednotný systém varování

Astronomové se snaží potencionálně nebezpečná tělesa sledovat dlouhodobě, zatím však neexistuje žádný centralizovaný systém varování před podobnými hrozbami přicházejícími z vesmíru. Jen letos se přitom k Zemi přiblížilo nejméně šest těles, přičemž ve vesmíru je potencionálně nebezpečných téměř deset tisíc známých asteroidů.

„Vesmír je naštěstí relativně prázdný a statisticky nemusí dojít za existenci lidské civilizace k takovému nárazu, jaký se odehrál před 65 miliony lety a zničil dinosaury,“ uvedl k průletu asteroidu německý astronom Manfred Gaida.

Asteroid se k Zemi vrátí

Asteroid s označením 2011 ES4 patří k planetkám typu Apollo, což znamená, že se většinu času nachází za oběžnou dráhou Země. Mezi nejznámější objekty tohoto typu patří čtyřkilometrový Toutatis, který se k Zemi přibližuje každé čtyři roky. Stejně tak se vrátí i asteroid 2011 ES4. Podle astronomů jeho návrat vychází na rok 2055. Dále čtěte: (Ledovec pokrývající Grónsko se rozpadá. Dosáhl takového bodu tání, ze kterého již není návratu).

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Komplikace pro turisty mířící do Řecka. V zemi dochází k prudkému zhoršení covidové situace

Cestovatelská mapa se opět mění. Připravte se na velké...

Chorvatsko přitvrzuje. Informace, které by vám před cestou do...

Kanárské ostrovy se těší mimořádné oblibě. Navštivte...

Na co se připravit při cestování autem. Pozor, ať si svojí...

I v Čechách si užijete úžasné a navíc zdraví prospěšné...

Kvůli mutacím přibyly další červené země. A na co se...

Zavřít reklamu