Sonda NASA se odrazí od asteroidu Benu. Na Zemi se vrátí s cennými vzorky organických materiálů

Věda a technika 11. října 2020 | 19:25 — Lukáš Bauer
Za několik dní se americká vesmírná agentura NASA chystá odrazit svou sondu OSIRIS-REx od asteroidu Benu. Cílem mise sondy bylo odebrání vzorků nasbíraných z povrchu asteroidu Benu a doručit je zpět na Zemi. Tyto vzorky budou dále zkoumány, protože mohou odpovědět na důležité otázky ohledně vzniku asteroidů a života na Zemi.
Další 2 fotografie v galerii
Sonda Osiris-Rex se vrátí na Zemi se vzorky asteroidu / NASA

Za pár dní se NASA chystá odrazit svoji sondu OSIRIS-REx od asteroidu Bennu. Tato americká sonda přiletěla na oběžnou dráhu kolem známého aseteroidu Benu v roce 2018. Od té doby využívá své palubní měřicí přístroje, aby se dozvěděla o asteroidu co nejvíce informací, než se přiblíží k jeho povrchu. Mise má také za cíl odebrat z asteroidu vzorek a doručit ho zpět na Zemi.

Díky tomu vědci dokázali podrobně popsat fyzikální vlastnosti Benu a také odhalili překvapivě složitou historii tohoto asteroidu. Pomocí sondy vědci zjistili velice  důležité poznatky o asteroidech, které pamatují samé počátky vzniku vesmíru. Vědci se domnívají, že asteroidy mohly dokonce přinést na Zemi látky organického původu.

Vznikl po kolapsu většího objektu

O asteroidu Benu se předpokládá, že vznikl díky rozpadu většího objektu a podařilo se mu získat nějaký okolní materiál. Vědcům se poprvé podařilo vytvořit podrobnou 3D digitální mapu terénu na povrchu asteroidu. Překvapivý byl také například poznatek, že asteroid má určitou vnitřní soudržnost napříč tomu, že vznikl ze zbytků sutin.

Mohl přinést život na Zemi

Během loňského roku bylo také zjištěno, že Benu vystřeluje materiál nad povrch, přičemž určitá část díky slabé gravitaci unikne do vesmíru. Nový spektrální průzkum v infračerveném pásmu potvrdil přítomnost uhlíkatých a organických materiálů, které se nacházejí po celém povrchu asteroidu. Tyto organické sloučeniny nebyly objeveny dosud na žádné z blízkých planet, což nahrává hypotéze, že asteroidy mohly na Zemi přinést některé přísady pro vznik života.

Další průzkum ukázal jasné žíly karbonátového materiálu, které protínaly řadu balvanů v blízkosti sondy. Tyto žíly jsou podle astronomů typické pro chondritové meteority, kde vznikly po interakci s vodou. Některé tyto žíly měřily až několik metrů na délku. Celý asteroid je podle záznamů spektrometru velice nerovnoměrně zvětralý, což naznačuje, že některé oblasti jsou vystaveny kosmickému záření a nárazům více než ostatní. Dále čtěte: (Známý asteroid, který před lety astronomům zmizel z dohledu, nyní těsně mine Zemi).

Témata: sonda, NASA, asteroid, Benu, mise
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Prohráli jsme všechno. V epidemii jsme nejhorší a ekonomiku máme zničenou, říká Milan Kubek

Při zařizování čtecího koutku myslete na správný výběr...

Tajemství dekorování. Vyzkoušejte designové police s...

Venkovské zahrádky mají své kouzlo. Jsou okrasné, ale také...

Rozklížený nábytek nemusí skončit v kamnech. Rozvrzané...

V oblíbeném boho stylu můžete mít i koupelnu. Musíte však...

Materiál konvice určuje její design. Každý má své...

Zavřít reklamu