Nová vesmírná loď Starship byla zničena. Mohutně explodovala během přistávacího manévru

Věda a technika 12. prosince 2020 | 10:06 — Lukáš Bauer
Prototyp nové vesmírné lodi Starship, kterou vyvíjí společnost SpaceX, explodoval během pokusu o přistání v samotném závěru důležitého testu. Nová vesmírná loď byla během mohutné exploze roztržena a zcela zničena.
Další 2 fotografie v galerii
Prototyp Starship explodoval v závěrečné fázi testu / SpaceX

V závěřečné fázi důležitého testovacího letu došlo k havárii vesmírné lodi Starship, kterou v současné době vyvíjí společnost SpaceX. Během samotného přistání vesmírná loď explodovala a roztrhla se. Společnost  podnikatele Elona Muska přitom plánuje, že vesmírná loď během příštích šesti let dopraví lidskou posádku na Mars.

Ocelový prototyp vesmírné lodi Starship SN8 o celkové délce padesáti metrů a průměru devíti metrů odstartovala ve středu v noci z texaského kosmodromu Boca Chica. Její testovací let trval přibližně 6,5 minuty a neprovázely ho žádné zvláštní okolonosti ani události.

Testování motorů

Protyp vzlétl do výšky 12,5 kilometru a dosáhl tak stokrát větší výšky, než tomu bylo v předchozích testech. Přestože vše vypadalo normálně, v závěru letu se loď ocitla v plamenech a plášť se roztrhl.

Společnost SpaceX chtěla v rámci tohoto testu otestovat trojici motorů Raptor a také aerodynamické vlastnosti prototypu SN8. Podle expertů loď explodovala kvůli chybné rychlosti přistání. 

S výbuchem se počítalo

Elon Musk je známý tím, že od testů prototypů nemívá vysoká očekávání a stejně tomu bylo i v případě protoypu SN8. Musk tak podle agentury AP uvedl, že úspěch zkoušky vidí tak jedna ku třem a také připustil, že loď může během testu explodovat. Krátce po nezdařeném testovacím letu Musk napsal na Twitteru, „Mars, už jdeme“. Dále čtěte: (Vesmírná společnost SpaceX se zapisuje do dějin. Svou raketu dokázala použít už sedmkrát).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Barbora Šporclová Kodetová rozechvěla hlasivky. Všichni jen zírali

Dopřejte svému králíčkovi tu správnou stravu

Několik tipů, jak v zimě pečovat o semišové boty. Vydrží...

Obyčejná lana i provazy dokáží interiéru dodat šmrnc....

Ušetřete peníze za nákup nových pokojovek. Jednoduše si je...

I pes může v zimě nastydnout. Naučte se nemoc poznat a...

Vyrobte si s vašimi dětmi domácí vodové barvy

Zavřít reklamu