Elektromagnetické dělo je vskutku pozoruhodnou zbraní. Má však několik nevýhod

Věda a technika 13. února 2021 | 07:56 — Lukáš Bauer
Do projektu elektromagnetického děla utratilo před lety americké ministerstvo obrany více než 500 milionů dolarů. Později bylo rozhodnuto, že tento impozantní zbraňový systém zůstane pouze v podobě prototypu. I když má zbraň velice zajímavé parametry, obrana USA se chce opřít o konvenční zaběhnuté technologie.
Další 1 fotografie v galerii
Nová zbraň vytváří v hlavni plazmu / YouTube

V roce 2005 zadal Pentagon zbrojařským společnostem General Atomics a BAE Systems projekt vývoje nové elektromagnetické zbraně, která by se stala hlavní výzbrojí amerických válečných lodí nové generace.

Projekt unikátního elektromagnetického děla amerického námořnictva, které dokáže vystřelit projektil rychlostí 7 700 km/h na vzdálenost neuvěřitelných 140 kilometrů, bude podle nejnovějších zpráv zastaven.

Elektromagnetické zbraně pro střelbu využívají výkonné magnety a silné elektromagnetické pole, pomocí kterých dokáží vystřelit projektil obrovskou rychlostí na dlouhou vzdálenost. Elektromagnetická zbraň je navržena tak, aby dokázala zničit hladinové i pozemní cíle, ale může být využita i k destrukci vzdušných cílů, jako jsou například letouny nebo drony.

Malá kadence

Po dvanácti letech vývoje ale systém stále nesplňuje předepsanou normu 10 výstřelů za minutu, a proto se Pentagon rozhodl projekt pozastavit a přejít na technologii super rychlých střel (Hyper Velocity Projectile – HPV), které používají část programu elektromagnetického děla, projektily jsou ale schopné střílet ze stávajících pětipalcových kanónů. Elektromagnetické dělo navíc potřebuje obří zdroj elektrické energie, což je pro účely námořních sil značným problémem.

Rychlost projektilu je navíc tak velká, že při kontaktu s atomy vzduchu vytrhává elektrony z atomových obalů, čímž ionizuje vzduch a vytváří plazmu. Takto vzniklá plazma velice namáhá kovy, ze kterých je zhotovena hlaveň děla a několik prototypů bylo po pár výstřelech zcela zničeno. 

Půl miliardy dolarů

Cena vývoje tohoto systému se vyšplhala na 500 milionů dolarů. Podle závěrů nejvyššího velení má ale projekt stále daleko ke zbrani připravené k boji a projekt bude na určitou dobu zastaven.

Zatím je velmi nepravděpodobné, že elektromagnetické dělo najde cestu do výzbroje amerických lodí do roku 2020. Odborníci ale v reakci na zprávu poznamenali, že je velice nepravděpodobné, že by projekt byl nadobro zrušen, protože technologie nabízí vynikající parametry. Dále čtěte: (První laserová zbraň na světě je v ostrém provozu).

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Bára Basiková si připomíná 30 let od vydání svojí první desky

Prošlé mléko, majonézu nebo oleje nevyhazujte. V domácnosti...

Jak zatočit se zápachem ve skříních. Vyzkoušejte aktivní...

I žehličku je třeba zbavit vodního kamene. Jinak může...

Použití jedlé sody na čištění může některé povrchy...

Pokojovky, které dokáží hojně růst i bez světla a dostatku...

Dejte sbohem zamlžování zrcadel v koupelně. Poslouží vám k...

Zavřít reklamu