Čeští vědci vyvinuli unikátní fólii. Její povrch zahubí všechny viry a bakterie

Věda a technika 25. února 2021 | 11:38 — Lukáš Bauer
Vědci z Centra polymerních systémů (CPS) Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně (UTB) vyvíjí speciální ochrannou fólii pro displeje dotykových obrazovek. Tato fólie díky svým unikátním vlastnostem udrží svůj povrch čistý a zabrání bakteriím, virům i plísním, aby se množily a dále šířily. K samočisticímu účinku bude stačit běžné denní nebo zářivkové světlo.
Další 1 fotografie v galerii
Nová fólie může udržet dotykové displeje v čistotě / Pixabay

S dotykovými obrazovkami přijdou lidé do kontaktu několikrát denně. Ať už v zaměstnání při obsluze strojů a zařízení, ve školách, u samoobslužných pokladen a terminálů či v restauracích. Během dotyku se uživatel setkává se značným množstvím virů i bakterií. Nová, speciální fólie tak může uživatele velmi dobře ochránit.

„Našim cílem je snížit riziko přenosu bakterií a virů mezi lidmi, a tím zvýšit bezpečnost používání dotykových obrazovek, které se v současné době uplatňují napříč segmenty,“ říká Libor Vošický, zakladatel společnosti FORTES interactive, která s Centrem polymerních systémů na výzkumu spolupracuje.

Běžné denní světlo

Fólie je navržena tak, aby poskytla jednoduchost aplikace, prakticky neomezenou použitelnost a nenáročnost. Jedinou podmínkou správného fungování je totiž dostatek světla.

Vědci mají v tuto chvíli vzorky, které fungují velmi dobře v laboratorních podmínkách. Nyní je čeká další fáze testování a vylepšování v reálných venkovních podmínkách při aplikaci na displejích. Hlavní význam fólie spočívá právě ve výrazném snížení rizika přenosu nežádoucích látek s pomocí známých fyzikálních jevů.

Jednoduchý proces

Celý proces je navíc naprosto bezpečný a může tedy najít široké využití na různých místech, kde se s dotykovými panely setkáme. Tedy již zmiňované školy, kanceláře, úřady, nemocnice, nákupní centra nebo fast foody. Dalším příkladem, kde by mohla nová technologie přijít vhod, jsou kromě dotykových obrazovek také dveřní kliky nebo nákupní košíky v obchodech. Dále čtěte: Tajemné písně plejtváků se táhnou vodou na vzdálenost desítek kilometrů. Vědci našli způsob, jak jejich zpěv využít.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Změny těsně před zahájením lyžařské sezony. Koronavirus mění nařízení ve skiareálech

Krátká prohlídka atrakcí Las Vegas

Varianta omikron vyvolala paniku ve světě. První země...

Důrazné varování pro cestovatele. Těmto zemím se vyhněte

Nejlepší města pro junketovou turistiku v Evropě

Nejistá budoucnost pro cestovatele. Chystá se výrazné...

Lyžaři musí změnit plány. Rakousko přestalo čekat na...

Zavřít reklamu