Vědci vyvinuli první funkční vakcínu proti smrtelné tropické nemoci, která ročně zabíjí statisíce lidí

Věda a technika 24. dubna 2021 | 10:33 — Lukáš Bauer
Vědci z Oxfordské univerzity ve Velké Británii publikovali výsledky výzkumu vůbec první slibné vakcíny proti smrtelné malárii. Pozitivní výsledky testování vakcíny proti této zákeřné tropické nemoci vykazují účinnost až 77 % což je oproti jiným pokusům velkým pokrokem. Tato nemoc je zejména v subsaharských oblastech Afriky velice vážným problémem už celá desetiletí.
Další 3 fotografie v galerii
Malárii přenášejí komáři v afrických oblastech / Depositphotos

Vědci z britské Oxfordské univerzity vyvinuli vůbec první vakcínu proti zákeřné malárii. Předchozí pokusy o vytvoření vakcíny proti této zákeřné a smrtelné chorobě, na kterou v Africe umírají statisíce lidí ročně, bohužel selhaly. Nová vakcína britských vědců vykazovala v prvních testech velice slibnou účinnost až 77 %.

V rámci nové vědecké studie britští experti informovali, že do testování bylo zařazeno 450 dětí starších jednoho roku. Nová vakcína se v rámci testování ukázala jako velmi bezpečná a funkční. Nyní budou probíhat další výzkumy vakcíny na přibližně pěti tisících dětech z celé Afriky ve věku od pěti měsíců do tří let.

Vývoj posloužil i pro koronavirovou vakcínu

Samotné testování nové látky podávané ve vakcínách započalo už před třemi lety a právě své zkušenosti z výzkumu vakcíny proti malárii vědci využili i při vývoji vakcíny proti novému typu koronaviru. Výzkum malárie trvá velice dlouho proto, že je nutné zkoumat tisíce genů této zákeřné nemoci, a to je také důvodem, proč většina vyvíjených vakcín nebyla příliš účinných.

Umírají statisíce lidí každý rok

Smrtelná malárie je nejvíce rozšířená v subsaharských částech Afriky, kde jsou jejími přenašeči komáři a někteří parazité. Tato nemoc je sice léčitelná, ale vyžaduje poměrně náročnou péči, která je v mnoha afrických zemích čijejich částech jednoduše nedostupná. Nemocným se tak často nedostává dostatečné péče a v mnoha případech tak nákaza končí smrtí. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se nemocí nakazilo jen v roce 2019 více než 200 milionů lidí a minimálně 400 tisíc z nich zemřelo.

Základem nové vakcíny proti malárii je látka označovaná jako R21/Matrix-M, která byla testována v době od května do srpna. V tomto období totiž dochází k masivní invazi komárů, kteří malárii přenáší a je tedy také nejvíce nakažených. Na vypracování vědecké studie se podílely expertní týmy z Oxfordu, Burkina Fasa a USA. Dále čtěte: (Skupina vědců vytvořila embryo člověka kříženého s opicí).

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Řidiči v panice vykupují příměs do motorů AdBlue. Největší továrnu v Evropě drtí drahý plyn

Prošlé mléko, majonézu nebo oleje nevyhazujte. V domácnosti...

Jak zatočit se zápachem ve skříních. Vyzkoušejte aktivní...

I žehličku je třeba zbavit vodního kamene. Jinak může...

Použití jedlé sody na čištění může některé povrchy...

Pokojovky, které dokáží hojně růst i bez světla a dostatku...

Dejte sbohem zamlžování zrcadel v koupelně. Poslouží vám k...

Zavřít reklamu