Rusko začalo s výstavbou výzkumného vesmírného objektu. Jeho cena bude astronomická
Podle informací, které zveřejnil na sociální síti Telegram šéf ruské kosmické agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin, Rusko zahájilo výstavbu své vlastní orbitální stanice, která by měla být vypuštěna do roku 2025. Podle Rogozina už Rusko zahájilo stavbu první centrální části nového orbitálního komplexu, který bude sloužit pro vesmírné výzkumy.
Ruská státní společnost Eněrgija, která se zabývá vývojem nosných raket, dostala podle agentury DPA za úkol připravit vypuštění orbitální stanice na oběžnou dráhu kolem Země do čtyř let. Rusko plány vlastní vesmírné stanice rozpracovávalo již delší dobu, avšak podle místních médií se v nich rozhodlo pokračovat teprve nedávno.
Ruský orbitální komplex
Pokud by Rusko umístilo na oběžnou dráhu svou vlastní vesmírnou stanici, Mezinárodní vesmírná stanice (ISS), která je na orbitě již 20 let, by svůj provoz ukončila dříve, než se očekávalo. V současnosti mezi Ruskem a jeho mezinárodními partnery platí dohoda, podle níž bude ISS v provozu do roku 2024. Ještě nedávno Moskva zkoumala možnosti prodloužení jejího fungování do roku 2030.
V neděli však místopředseda ruské vlády Jurij Borisov oznámil, že Rusko se na provozu ISS přestane podílet od roku 2025, o čemž bude informovat své partnery. Podle jeho slov se stále častěji objevují zprávy o technických poruchách na ISS, což byl například nedávný únik vzduchu z jednoho z modulů.
Konec ISS
Podle Roskosmosu se o osudu ISS rozhodne po roce 2024 na základě analýzy jejího technického stavu. Náměstek generálního konstruktéra RKK Eněrgija Vladimir Solovjov loni v říjnu sdělil, že specialisté korporace předpokládají, že po roce 2025 začnou četné prvky na palubě ISS lavinovitě vypovídat službu. Dále čtěte: Do vesmíru vzlétl další vesmírný kamion. Na ISS dopraví několik tun nákladu.