Vesmírý závod mezi USA a Sovětským svazem. Během strašné nehody zemřeli tři lidé

Věda a technika 01. července 2021 | 12:50 — Lukáš Bauer
Vesmírý závod, který se odehrál mezi USA a někdejším Sovětským svazem v druhé polovině 20. století, skončil pro Sověty prohrou. Aktivity tehdejšího vesmírného programu SSSR se proto soustředily na vyslání orbitální stanice a s tím spojený pobyt kosmonautů ve vesmíru. Tato snaha si také vyžádala nehodu, během které před padesáti lety zahynuli hned tři astronauti.
Další 2 fotografie v galerii
Provoz první orbitální stanice Saljut 1 skončil neúspěchem / Planetarium Planeta Anuka

Sovětský svaz vypustil svou první orbitální stanici s názvem Saljut 1 v roce 1971. V té době se jednalo o přelomový okamžik na poli vesmírného výzkumu a také možnost pobytu člověka v kosmu. Počin si však vyžádal své oběti v podobě tří astronautů, kteří před padesáti lety na orbitální stanici tragicky zahynuli.

Orbitální stanici Saljut 1 obývala jediná posádka složená z trojice astronautů Georgije Dobrovolskij, Vladislava Volkova a Viktora Pacajeva. Stanice byla na svou dobu velice dobře vybavena širokou škálou vědeckých přístrojů včetně astrofyzikální observatoře a skleníkem pro zkoumání chování rostlin ve stavu beztíže.

Problémová mise

Mise vesmírné stanice Saljut 1 měla problémy už od samého počátku, kdy se nezdařil první pokus o vyslání lidské posádky k jejímu obývání. Sovětská vesmírná loď Sojuz 11 s posádkou odstartovala z kosmodromu Bajkonur 23. dubna 1971. Když se však posádka chtěla připojit k vesmírné stanici, došlo k závadě na spojovacím zařízení a astronauté se proto museli vrátit zpět na Zemi.

Druhá vyslaná posádka byla úspěšnější a k vesmírné stanici se jim podařilo připojit a vstoupit na její palubu. Trojice kosmonautů se tak stala prvními lidmi v dějinách, kteří obývali orbitální stanici. Tento přelomový okamžik nastal 7. června roku 1971, v té chvíli však nikdo netušil, jak tragicky celá mise skončí.

Záhadné úmrtí

Dne 29. června 1971 se posádka připravovala k návratu na Zemi a přestoupila do vesmírné lodi Sojuz. Po přistání Sojuzu 11 v kazašské stepi však čekalo na záchranáře nemilé překvapení, když našli celou posádku bez známek života. Následné vyšetřování odhalilo, že ve výšce 150 kilometrů nad Zemí došlo k poškození vyrovnávacího ventilu. Kvůli tomu došlo k prudké dekompresi a všichni kosmonauti upadli do bezvědomí a během velmi krátké doby zemřeli. Dále čtěte: (Nebezpečná trhlina v plášti orbitální stanice. Opravit se ji snaží speciální pryskyřicí).

Zdroj: astronomy.com

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Užijte si vzácný čas s rodinou na dovolené snů: Bílé bláže, blankytně modrá voda i fascinující podmořský svět - to jsou Maledivy

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu