Ke Slunci se přibližuje obří těleso. Jedná se o největší kometu všech dob
Vědci zpozorovali gigantickou kometu, jak se řítí vesmírem do naší části sluneční soustavy. Sejné těleso se podle expertů objevilo v takové blízkosti před zhruba třemi miliony let. Vědci zatím nevědí, jaké jsou skutečné rozměry této komety, ale odhadují, že může mít průměr až 200 kilometrů. Pokud jsou jejich předpoklady správné, jednalo by se o největší kometu, kterou kdy lidstvo pozorovalo ve své blízkosti.
Na okraji sluneční soustavy se nachází obří mračno ledových těles, které vědci nazývají Oortův mrak. Tato soustava ledových těles se rozprostírá ve vzdálenosti 2 000 až 200 000krát dále od Slunce než Země. Tak vzdálené končiny sluneční soustavy dosud nenavštívila žádná sonda. Voyager 1 dosáhne jeho vnitřní hranice asi za 300 let.
Zvláštní druh komety
Tělesa z takzvaného Oortova mraku se čas od času přiblíží ke Slunci. Těmto tělesům vědci říkají dlouhoperiodické komety. Při zkoumání archivních záběrů mapování oblohy Dark Energy Survey se podařilo objevit dosud neznámý objekt právě tohoto typu, který vědci pojmenovali 2014 UN271.
Analýza snímků z let 2014 až 2018 odhalila, že jde o ledové těleso protáhlého tvaru a protáhlé oběžné dráhy, které sahá až do Oortova mraku. Vědci se na základě prvotních analýz domnívají, že jeho délka je až 200 kilometrů a jde tedy o největší kometu v dějinách. Pro srovnání, jádro dobře známé Halleyovy komety měří pouhých 15 km.
Nebude vidět okem
Pokud by se nově objevená kometa přiblížila ke Slunci blíže než Jupiter, sublimující ledy by vytvořily charakteristický ocas a zářivý ohon. Kometa by v důsledku toho rozjasnila noční oblohu. V současnosti se těleso nachází přibližně ve vzdálenosti oběžné dráhy Neptunu. Vědci se domnívají, že narozdíl od jiných komet, nebude tato ani v době největšího přiblížení ke Slunci zřejmě viditelná pouhým okem. Největší přiblížení se ke Slunci dosáhne 2014 UN271 začátkem roku 2031. Dále čtěte: (Na ropných polích v Kaspickém moři došlo k mohutné ohnivé explozi. Experti objevili zvláštní příčinu).
Zdroj info: Space.com.