Vědci pozorovali podivný prachový prstenec kolem planety. Až později zjistitli, o co se jedná

Věda a technika 28. července 2021 | 07:44 — Lukáš Bauer
Astronomům se vůbec poprvé v historii podařilo zachytit ve vesmíru rotující disk kolem vzdálené explanety, který je složený převážně z prachu a plynu. Na první pohled disk připomínal ten, který je zformován kolem Saturnu, později vědci zjistili, že se jedná o vznikající exoměsíc.
Další 2 fotografie v galerii
Zvláštní disk z plynu a prachu rotuje obrovskou rychlostí kolem exoplanety / European Space Agency / ESA

Vědci zachytili ve vesmíru velice podivný objekt obklopený obrovskými mračny plynu a prachu. Nejprve se domnívali, že se jedná o podobný prstenec jako má planeta Saturn, až později se ale ukázalo, že tento je přibližně 500krát větší. Nakonec vědci zjistili, že prachový obal exoplanety obsahuje tolik materiálu, že v něm později vznikne jeden nebo více měsíců. Jedná se o první takovou událost, kterou vědci ve vesmíru pozorovali.

Pozorování mladých rodících se hvězd je dnes pro astronomy poměrně běžnou záležitostí. V discích vířící hmoty také dokáží identifikovat charakteristické tmavé mezery, které naznačují přítomnost vznikajících exoplanet. Nyní však vědci pozorování vesmíru pozvedli opět o stupeň výše, když se jim podařilo pozorovat rodící se měsíc. Studii z jejich výzkumu zveřejnil odborný magazín Astrophysical Journal Letters.

Větší než Jupiter 

Hvězda, u které byla exoplaneta se vznikajícím měsícem objevena, je jen o něco málo větší než naše Slunce, ale je přibližně o jednu čtvrtinu méně hmotná a také mnohem mladší. Vědci se domnívají, že vznikla teprve před šesti miliony lety. V jejím bezprostředním okolí se zatím podařilo identifikovat dvě exoplanety, jež dostaly vědecké označení PDS 70b a PDS 70c. Podle zjištění se jedná o gigantické plynné obry, kteří jsou nejméně čtyřikrát hmotnější než Jupiter.

Díky datům z chilského radioteleskopu ALMA (Atacama Large Millimetre Submillimeter Array) s mimořádně vysokým rozlišením vědci dokázali pozorovat zcela nový rozměr tohoto hvězdného systému a zjistili, že kolem vzdálenější planety PDS 70c se nachází takzvaný cirkumplanetární disk, tedy vířící masa plynu a prachu formovaná do prstence.

Planeta sebrala materiál svému sousedovi

Druhá z planet nejeví žádné viditelné známky podobné struktury. To by mohlo znamenat, že její okolí bylo působením tíže masivnějšího planetárního souseda ochuzeno o většinu prachu a plynu, který dříve planetu obíhal. Vědci jsou přesvědčeni o tom, že tento masivní prachový prstenec kolem vzdálenější planety má dostatek materiálu na to, aby v něm vznikl jeden nebo více menších měsíců. Jedná se o zcela unikátní objev, který astronomům může napovědět mnohé o vzniku a formování planetárních a hvězdných systémů. Dále čtěte: (Před pětačtyřiceti lety přistál na Marsu Viking. Pracovat měl dva měsíce, nakonec vydržel šest let).

Zdroj: Space.com.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Adam Mišík na někoho působí odtažitě, ve skutečnosti je ale bezprostřední a nesmírně přívětivý

Rekonstrukce kuchyně nemusí být drahá. Zvládnout ji můžete...

Je vám doma nebo v kanceláři horko? Tipy, jak zastavit...

Poradíme, jak vybrat správné umyvadlo pro vaši koupelnu

Jak zabránit blednutí černého prádla při praní?...

Vyrobte si vlastní gel na praní. Je účinnější než ten...

Věděli jste, že pepř dokáže prádlu navrátit barvy a...

Zavřít reklamu