Nejdražší vesmírná mise v historii právě odstartovala. Vývoj nového teleskopu trval třicet let

Věda a technika 28. prosince 2021 | 16:30 — Lukáš Bauer
Po mnoha odkladech konečně odstartovala mise vesmírného teleskopu Jamese Webba, jehož vývoj trval třicet let. Kosmický dalekohled, který byl pojmenován podle Jamese Edwina Webba, dohlédne do těch míst ve vesmíru, kam to lidstvo současnými technologiemi nedokáže.
Další 2 fotografie v galerii
Teleskop Jamese Webba je nejdražším projektem v historii / NASA

Odstartovala dlouho očekávaná a několikrát odložená mise vesmírného dalekohledu Jamese Webba, který bude pátrat po známkách života mimo naši sluneční soustavu. Projekt, na kterém se podílelo několik kosmických agentur, odstartoval 25. prosince z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně. Celý start proběhl hladce a po necelých 27 minutách letu se teleskop odpojil od rakety Ariane 5, aby se vydal na cestu ke svému cíli.

Webbův teleskop míří na oběžnou dráhu ve vzdálenosti 1,5 milionu kilometrů od Země a bude tedy přibližně pětkrát dále, než je vzdálenost, ve které obíhá naši planetu Měsíc. Nacházet se bude ve druhém Lagrangeově bodě, kde se vyrovnávají gravitační vlivy Země a Slunce s odstředivou silou pohybu soustavy. V této poloze si dalekohled dokáže udržet stabilní oběžnou dráhu a zároveň se bude nacházet ve stínu Země, což ho ochrání před slunečním větrem.

Kalibrace a přípravy

Jakmile bude teleskop na místě, bude následovat série testů a kalibračních úkonů. Operátoři budou také muset rozvinout jeho stínicí štít o velikosti tenisového kurtu. Vědci předpokládají, že první záběry by se mohly na Zemi dostat zhruba za šest měsíců.

Vesmírné agentury si od nového teleskopu, jehož vývoj trval bezmála třicet let, slibují dosud nevídané objevy. Jedná se také o nejdražší vesmírný projekt v historii. Náklady na vývoj teleskopu dosáhly astronomických deset miliard dolarů (v přepočtu 223 miliard korun). 

Tam, kam lidstvo nedohlédne

Webbův dalekohled je nejvýkonnějším dalekohledem všech dob, který by měl vidět až do doby, kdy se formoval samotný vesmír před 13,5 miliardami let. NASA doslova uvedla, že díky tomuto teleskopu bude možné vidět tu část prostoru a času, kterou lidstvo nemělo možno nikdy pozorovat.

Vesmírný teleskop bude ale také sledovat a studovat exoplanety a další pozoruhodná tělesa nejen v naší sluneční soustavě. Dechberoucí snímky bude observatoř pořizovat pomocí obřího zrcadla o průměru 6,5 metru. Pro analýzu bude používat hned čtveřici vědeckých přístrojů. Dále čtěte: (Zvláštní vesmírný objekt přežil setkání s černou dírou. Záhadu vysvětluje nová analýza).

Zdroj: CNN, NASA.

Témata: teleskop, vesmír, NASA, ESA
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Průvodce půjčováním nářadí: vaše cesta k efektivním...

Jedlá soda je dostupný a účinný pomocník v péči o psa či...

Plzáci začínají klást vajíčka. Když je nezastavíte,...

Lahodné míša řezy: Připravte si je doma podle receptu...

Vyzrajte na plevel chytře: Použijte vroucí vodu nebo směs z...

Zlikvidujte mšice bez chemie. Vyrobte si účinný postřik z...

Zavřít reklamu