Velká sluneční bouře může zničit Zemi. Už se to kdysi téměř stalo a bude se to opakovat

Věda a technika 25. března 2022 | 09:35 — Mirka Malá
Historie pamatuje už několik velkých slunečních bouří, které na Zemi způsobily pořádnou paseku. Naštěstí se ale odehrály v dobách, kdy lidstvo ještě nebylo na takové technologické výši a bouře také nebyly tak silné. S příští bouří ale může být všechno jinak.
Další silná bouře bude pro Zemi katastrofou / Depositphotos

V září roku 1859 telegrafní systémy po celém světě katastrofálně selhaly. Operátoři telegrafů hlásili zásah elektrickým proudem, vzplanutí telegrafního papíru a dokonce i možnost provozovat zařízení s odpojenými bateriemi, uvádí Science Alert. Tento den si pamatujeme jako Carringtonskou událost, masivní geomagnetickou bouři. K těmto bouřím dochází, když je velká bublina přehřátého plynu (nazývaná plazma) vyvržena z povrchu Slunce a zasáhne Zemi. Tato bublina je známá jako výron koronální hmoty.

Co se stane, až přijde další bouře

Dnes by geomagnetická bouře stejné intenzity jako u Carringtonské události ovlivnila na Zemi mnohem více věcí a měla by katastrofální následky.

Se stále rostoucí závislostí na elektřině a nově vznikajících technologiích by jakékoli narušení mohlo vést k bilionům dolarů peněžní ztráty a především k ohrožení života závislého na systémech. Bouře by zasáhla většinu elektrických systémů, které lidé každý den používají.

Už s tím ostatně máme malou zkušenost. Geomagnetická bouře třikrát menší než Carringtonská událost se odehrála v kanadském Quebecu v březnu 1989. Bouře způsobila kolaps elektrické sítě Hydro-Quebec.

Během bouře poškodily vysoké magneticky indukované proudy transformátor v New Jersey a vypnuly jističe sítě. V tomto případě výpadek vedl k tomu, že pět milionů lidí bylo bez proudu devět hodin. 

A to je jen začátek. Kromě elektrických poruch by byla narušena komunikace v celosvětovém měřítku. Nefungoval by internet a systémy na něm závislé. Došlo by k narušení vysokofrekvenčních komunikačních systémů země-vzduch i těch krátkovlnných, lodě na mořích by ztratily spojení.

Satelity na oběžné dráze kolem Země by mohly být poškozeny indukovanými proudy z geomagnetické bouře, které by spálily jejich obvodové desky. To by vedlo k narušení satelitního telefonu, internetu, rádia a televize. A za jistých okolností mohou tyto satelity i spadnout na Zemi. Dál by nefungovaly navigační systémy, mobily a další zařízení. Národní obrany by byly bez navigačních a radarových systémů naprosto bezzubé.

Kdy to přijde

Je to jen otázkou času. A otázkou také je jak velké budou škody. Pokud přijde bouře o velikosti Carringtonské události, bude Země ve tmě, zimě a bez komunikace po několik týdnů.

Pokud bude bouře silnější, půjde o opravdovou katastrofu a bude trvat měsíce, než svět dokáže obnovit alespoň základní fungování. A co hůř, nelze se na to připravit. I kdyby z Centra předpovědi kosmického počasí NOAA přišlo nějaké varování, že se na Slunci něco děje, bylo by pouze v řádu několika minut až hodin. Také čtěte: Země má dvojče. A takhle to tam vypadá. Podoba s naší sluneční soustavou není určitě náhodná.

Zdroj: Science Alert, Science.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Hanychová zase šokuje! Tajně vdala a už se pochlubila i snubními prstýnky

Zapíchněte k pokojovým rostlinám hlavičky zápalek. Působí...

Ucpal se vám záchod? Než zavoláte instalatérovi, zkuste...

Jak mít dokonale ozdobený vánoční strom? Udělejte to jako...

Proč se vám doma tvoří prach, sotva ho utřete, a tipy, co s...

Zabraňte rosení oken dřív, než se vám v bytě rozleze...

Když zateplení přestane fungovat, je na čase dát budově...

Zavřít reklamu