Sonda Voyager 1 odesílá podivná data. Dobrou zprávou je, že stále funguje

Věda a technika 27. května 2022 | 07:02 — Lukáš Bauer
Sonda Voyager 1 se nachází už dávno v mezihvězdném prostoru, ale stále odesílá na Zemi data. Experti si však všimli, že data z jednoho jejího modulu jsou nesrozumitelná. Jak dlouho ještě bude tato stará sonda fungovat, je velmi nejisté.
Další 1 fotografie v galerii
Voyager 1 je nejvzdálenějším lidským objektem ve vesmíru / NASA

Sonda Voyager 1 je už ve vesmíru desítky let a stále je funkční a odesílá na Zemi data. Tato sonda je nejvzdálenějším objektem ve vesmíru, který vyrobil člověk. Aktuálně se nachází za hranicí Sluneční soustavy, v takzvaném mezihvězdném prostoru.

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) nedávno informoval o probíhajících problémech v komunikaci s touto pětačtyřicet let starou sondou. Podle NASA nejsou data odesílaná na Zemi z jednoho ze systémů (AACS) platná a nedávají smysl. Na příčinu problému se expertům zatím přijít nepodařilo, jak informoval web The Verge.

Problémy se systémem natáčení

Spojení se sondou Voyager 1 se výzkumníkům NASA daří dlouhodobě a stabilně udržovat, i když signál putuje k Zemi stále delší dobu a komunikace se sondou je stále více problematická. Nyní má však NASA problém s daty ze systému řízení polohy (AACS). Ten ovládá otáčení sondy v prostoru a je zodpovědný i za správné natočení antény zajišťující komunikaci s řídícím střediskem.

Základní princip systém je funkční, ale telemetrická data, která z něj přicházejí nejsou podle výzkumníků validní. NASA uvedla, že jde o náhodně generovaná data, případně informace, které nepředstavují žádný z možných pracovních režimů AACS. Podle vědců nemusí být problém se samotným systémem AACS, ale na vině může být jeden z dalších systémů, který mu dodává údaje.

Pětačtyřicet let ve vesmíru

Sonda je stále funkční, což znamená, že problémy nenastartovaly ochranný program sondy a ta se tak nepřepnula do nouzového režimu. V takovém případě totiž zůstanou aktivní jen nejnutnější systémy, aby se zabránilo většímu poškození dalších zařízení. Jestli se problémy podaří vyřešit a jak dlouho ještě bude sonda fungovat, je stále více nejisté. Dále čtěte: (Vědcům se podařil průlom v oblasti energetiky. Počítač napájeli šest měsíců pouze řasami).

Zdroj: The Verge, NASA

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Stačí pár hodin a můžete se slunit na pláži. Tipy, kam vyrazit za teplem a exotikou

Navštivte kolébku zimních sportů. Lyžování v luxusním...

Nalaďte se na Vánoce. Vychutnejte si magickou atmosféru...

Jak vybrat ideální turistickou obuv?

Vítejte v lyžařském ráji. Na dovolenou v tomto malebném...

Spravte si náladu. Víkend v pohádkové vesničce vás nadchne...

Podivné památky s neobjasněnou historií i nejasným účelem....

Zavřít reklamu