Sonda Voyager 1 odesílá podivná data. Dobrou zprávou je, že stále funguje
Sonda Voyager 1 je už ve vesmíru desítky let a stále je funkční a odesílá na Zemi data. Tato sonda je nejvzdálenějším objektem ve vesmíru, který vyrobil člověk. Aktuálně se nachází za hranicí Sluneční soustavy, v takzvaném mezihvězdném prostoru.
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) nedávno informoval o probíhajících problémech v komunikaci s touto pětačtyřicet let starou sondou. Podle NASA nejsou data odesílaná na Zemi z jednoho ze systémů (AACS) platná a nedávají smysl. Na příčinu problému se expertům zatím přijít nepodařilo, jak informoval web The Verge.
Problémy se systémem natáčení
Spojení se sondou Voyager 1 se výzkumníkům NASA daří dlouhodobě a stabilně udržovat, i když signál putuje k Zemi stále delší dobu a komunikace se sondou je stále více problematická. Nyní má však NASA problém s daty ze systému řízení polohy (AACS). Ten ovládá otáčení sondy v prostoru a je zodpovědný i za správné natočení antény zajišťující komunikaci s řídícím střediskem.
Základní princip systém je funkční, ale telemetrická data, která z něj přicházejí nejsou podle výzkumníků validní. NASA uvedla, že jde o náhodně generovaná data, případně informace, které nepředstavují žádný z možných pracovních režimů AACS. Podle vědců nemusí být problém se samotným systémem AACS, ale na vině může být jeden z dalších systémů, který mu dodává údaje.
Pětačtyřicet let ve vesmíru
Sonda je stále funkční, což znamená, že problémy nenastartovaly ochranný program sondy a ta se tak nepřepnula do nouzového režimu. V takovém případě totiž zůstanou aktivní jen nejnutnější systémy, aby se zabránilo většímu poškození dalších zařízení. Jestli se problémy podaří vyřešit a jak dlouho ještě bude sonda fungovat, je stále více nejisté. Dále čtěte: (Vědcům se podařil průlom v oblasti energetiky. Počítač napájeli šest měsíců pouze řasami).