Vědci objevili nejstaršího predátora na planetě. Dochoval se díky masivnímu podmořskému sesuvu
Vědci objevili v prehistorickém masovém hrobě nejstaršího predátora na Zemi. Vzácná fosilie byla objevena v místě, kde před stamiliony let došlo k obřímu podmořskému sesuvu mořského dna.
Do poloviny 20. století si vědci mysleli, že v horninách, které vznikly před začátkem prvohor, neexistoval žádný pouhým okem viditelný život. Toto myšlení změnil objev zvláštních zkamenělin, o kterých vědci dlouho spekulovali, zda se jedná o rostliny, houby, prvoky, lišejníky a nebo zcela neznámou větev života.
Edikarská fauna
Těmto zkamenělinám se na počest edikarského období, ve kterém žily, říká edikarská fauna. Mnohé studie naznačují, že šlo ve většině případů o velice rané živočichy. Nový vědecký výzkum ukazuje, kdy se během tohoto období začaly objevovat složitější skupiny organizmů.
Štěstí měli vědci v roce 2007, když se jim podařilo objevit velký kus horniny, který byl posetý tisíci fosiliemi. Po bližším průzkumu této horniny zjistili, že jsou v ní fosilní záznamy přibližně 30 různých druhů mořských bezobratlých z edikarského období.
V kusu horniny se dochovaly v podobě zkamenělých otisků těl. Tomuto jedinečnému objevu předcházel před stamiliony let podmořský sesuv bahna, písku a sopečného popela. Tato smrtící lavina pohřbila vše, co se nacházelo na mořském dně. Výzkum také odhalil, že horninový blok obsahoval i zbytky zástupce skupiny, která byla dosud známa jen z pozdějšího období prvohor.
První z predátorů
Přibližně 20centimetrový tvor připomíná rozdvojený kalich, zakončený množstvím krátkých chapadel. Vědci jeho vzhled přirovnávají také k pochodni s chapadly místo plamenů. Nový druh pojmenovali Auroralumina attenboroughii – na počest známého moderátora a přírodovědce Sira Davida Attenborougha. Ten jako kluk v okolí místa nálezu často sbíral fosilie. Dále čtěte: (Poblíž Austrálie dopadl vzácný mezihvězdný objekt. Vědci identifikovali místo dopadu a spustí pátrání na moři).
Zdroj: Nature