Záplavy a povodně ve světě: Přinesly kromě vody i krokodýly či hady plující v ulicích měst
Představte si, že jdete ulicí města a s vámi v ulicích plavou krokodýli a někde dokonce i jedovatí hadi. Dospělému člověku může být životu nebezpečných šest druhů krokodýlů, ale i menší druhy jsou schopny způsobit člověku bolestivá zranění. Podívejme se teď kde všude ve světě lidé podobné povodně zažili.
Gudžarát, Indie, srpen 2019 – krokodýli
Takový zážitek měli na začátku srpna letošního roku obyvatelé indického města Vadodara ve státě Gudžarát, kde se například krokodýl pokusil ulovit psa v zaplavených ulicích. Podle policie se ve městě staly ještě podobné dva případy. Každoroční monzunové deště přinesly do Indii povodně, kdy tam napršelo téměř 50 centimetrů srážek během 24 hodin. Po přívalových deštích se ve městě držela voda po pás. Z rozvodněné řeky se do města, kde žije 1,2 miliónu obyvatel, rozšířili krokodýli. Informovala o tom agentura AFP.
Townsville, Austrálie, únor 2019 – krokodýli a jedovatí hadi
V únoru 2019 bojoval stát Queensland na severu Austrálie s největšími záplavami za posledních sto let. Ve městě Townswille tehdy napršelo 268 milimetrů srážek za 24 hodin a zdejší řeky se tam v rovinaté krajině rozlily tak, že se z oblasti stalo spíše rozsáhlé jezero. Mezi domy se dalo jezdit na kajacích a v ulicích plavali krokodýli a jedovatí vodní hadi, kterých je v této tropické oblasti dost. Úřady ve městě Townsville dokonce vyzývaly obyvatele k ostražitosti poté, co lidé spatřili krokodýly v rezidenčních oblastech zatopených povodní, údajně hrozilo i nebezpečí od jedovatých hadů. "Lze spatřit krokodýly, jak přecházejí ulice, a když voda opadne, krokodýli se mohou objevit na nezvyklých místech, jako jsou malé zavlažovací nádrže nebo studny. Stejně tak i hadi jsou dobří plavci a mohou se nečekaně vynořit," řekla queenslandská ministryně životního prostředí Leeanne Enochová.
Tropický sever australského kontinentu je v období února zvyklý na monzunové deště, nicméně v únoru 2019 spadlo v několika málo dnech na některá místa tolik vody, co v průměru za celý rok. Meteorologický úřad v té době uvedl, že extrémní lijáky zasáhly pouze omezené území Queenslandu a že jiné oblasti tohoto státu trpí zničujícím suchem. Austrálie je značně ovlivňovaná klimatickými jevy El Niňo a La Niňa, což má dopad na teploty i srážky v oblasti. Současně je tento světadíl jeden z těch, kde se nejvíce projevuje oteplování klimatu. Poslední projevy extrémního počasí tuto skutečnost opět potvrzují.
Houston, Amerika, 2017 – krokodýli
Obyvatele amerického Houstonu v srpnu 2017 neohrožovaly pouze záplavy, které za sebou nechala bouře Harvey. Se stoupající hladinou se u domů obyvatel objevili i krokodýli, kteří hledali vyšší polohy. Na internetu se objevovaly snímky zachycující krokodýly na příjezdové cestě k domu, poblíž vstupních schodů i pod auty. Velkého ohlasu se dočkalo například video od Arlene Kelschové, kdy byl na záběrech vidět krokodýla ve vodě na zaplaveném dvoře jejího domu.
Bangkok, Thajsko, 2011 – krokodýli a krajty, kobry a zmije
Bangkok, hlavní město Thajska, se v listopadu v roce 2011 muselo potýkat se záplavou hadů a krokodýlů, kteří tam při povodních připluli. V některých domech obyvatelé narazili i na krajty, kobry či jedovaté zmije. Vyhledání plazů mělo dokonce na starosti ministerstvo rybolovu, které do terénu vysílalo zvláštní týmy na odchytávání krokodýlů. Krokodýli tam nezřídka unikají z farem, kde jsou chováni pro svou kůži. Počet krokodýlích farem je v Thajsku odhadován na 3 000. Jejich majitelé ale nejsou vždy schopni zajistit své farmy pro období monzunových dešťů a oznámení o úniku plazů jsou běžná. Tehdejší záplavy byly označovány za nejhorší v této asijské zemi za více než půlstoletí.
Rockhampton, Austrálie, 2011 – krokodýli, jedovatí hadi a jejich lov
Obyvatelé australského města Rockhampton, které nejvíc postihly rozsáhlé záplavy na konci listopadu v roce 2011, bojovali s něčím horším, než je velká voda. Nebezpečí pro ně představovali i jedovatí hadi a mořští krokodýli, kteří hledali suché místo v jejich domech. Úřady ve městě, jež leží na pobřeží státu Queensland, obyvatele vyzvaly, ať se ke kalné vodě raději nepřibližují. Nedaleko centra města byli spatřeni dvoumetroví hadi, jejichž jed dokáže usmrtit dospělého člověka. Plazi lezli po stromech a hledali suché útočiště právě v lidských obydlích. Mezi nimi byl například prudce jedovatý taipan, ten patří mezi nejjedovatější a nejnebezpečnější hady světa. Lokální deník Courier Mail napsal, že někteří obyvatelé vzali čluny a s brokovnicí v ruce vyrazili na lov hadů. Jedna z obyvatelek tehdy přiznala, že zastřelila 17 pakober východních, které lezly po jejím pozemku.
V oblasti byl navíc hlášen výskyt krokodýlů mořských, ti patří k největším z dnes žijících krokodýlů, dorůstají délky až přes šest metrů. Jeden krokodýl prý sežral psa a obrovští plazi v té době byli údajně i za zmizením 15 kusů dobytka. "Nemyslíme, že krokodýli a hadi představují pro veřejnost větší problém. Lidé ale nesmí vstupovat do vody. Pak jejich bezpečí zaručit nemůžeme," uvedl tehdy starosta Brad Carter.