Překvapivé zjištění vědců! Pěstování plodin mimo planetu Zemi se pomalu stává realitou

Věda a technika 10. března 2017 | 17:45 Lukáš Bauer
Mezinárodní středisko pro výzkum brambor v Limě provedlo speciální test růstu této odolné rostliny v podmínkách, které jsou na planetě Mars a výsledky dopadly velice překvapivě.
Další 1 fotografie v galerii
Sci-Fi filmový snímek The Martian se nyní možná mění ve skutečnost / Internet

Rostlina byla umístěna do speciálního vaku, ve kterém vědci simulují teplotu, tlak, obsah kyslíku a oxidu uhličitého, stejné jako jsou na Marsu. Ve vaku jsou umístěny kamery, které po několika dnech ukazují prosperující klíčky i v těchto poměrně nehostinných podmínkách.

Podobný experiment současně probíhá v malé modulární družici s názvem CubeSat, která rovněž simuluje podmínky ekvivalentní těm na rudé planetě.

„Pěstování plodin v podmínkách planety Mars, je důležitá fáze tohoto experimentu. V případě, že plodiny tolerují extrémní podmínky, kterým jsme je vystavili v naší CubeSat, mají velkou šanci růst i ve skutečném prostředí Marsu. Nyní bude následovat několik dalších pokusů s cílem zjistit, jaké odrůdy jsou nejvhodnější,“ uvedl vědecký pracovník Julio Valdivia-Silva Phys.org.

Brambor je extrémně odolná rostlina s vrozenou genetickou schopností prosperovat i v těch nejtěžších podmínkách. V minulosti probíhal v tomto středisku také experiment, při kterém byly brambory pěstovány v suchém a slaném prostředí, který rovněž prokázal neuvěřitelnou životaschopnost této rostliny.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Zdecimovaní Rusové omylem sestřelili vlastní letadlo. Nyní zaútočí na kybernetické cíle, tvrdí rozvědka

Jak pečovat o balkónové rostliny během léta, aby vás...

Zbavte se rybenek a zajistěte, aby se k vám už nevrátily....

Dejte si pozor na tyto potraviny, které nesmí přijít do...

Vyzrajte nad octomilkami s pomocí piva, vysavače nebo mazané...

Svěží a voňavá toaleta každy den. Vsaďte na osvědčenou...

Asijské berušky dokáží v domácnosti způsobit mnoho...

Zavřít reklamu