Překvapivé zjištění vědců! Pěstování plodin mimo planetu Zemi se pomalu stává realitou

Věda a technika 10. března 2017 | 17:45 — Lukáš Bauer
Mezinárodní středisko pro výzkum brambor v Limě provedlo speciální test růstu této odolné rostliny v podmínkách, které jsou na planetě Mars a výsledky dopadly velice překvapivě.
Další 1 fotografie v galerii
Sci-Fi filmový snímek The Martian se nyní možná mění ve skutečnost / Internet

Rostlina byla umístěna do speciálního vaku, ve kterém vědci simulují teplotu, tlak, obsah kyslíku a oxidu uhličitého, stejné jako jsou na Marsu. Ve vaku jsou umístěny kamery, které po několika dnech ukazují prosperující klíčky i v těchto poměrně nehostinných podmínkách.

Podobný experiment současně probíhá v malé modulární družici s názvem CubeSat, která rovněž simuluje podmínky ekvivalentní těm na rudé planetě.

„Pěstování plodin v podmínkách planety Mars, je důležitá fáze tohoto experimentu. V případě, že plodiny tolerují extrémní podmínky, kterým jsme je vystavili v naší CubeSat, mají velkou šanci růst i ve skutečném prostředí Marsu. Nyní bude následovat několik dalších pokusů s cílem zjistit, jaké odrůdy jsou nejvhodnější,“ uvedl vědecký pracovník Julio Valdivia-Silva Phys.org.

Brambor je extrémně odolná rostlina s vrozenou genetickou schopností prosperovat i v těch nejtěžších podmínkách. V minulosti probíhal v tomto středisku také experiment, při kterém byly brambory pěstovány v suchém a slaném prostředí, který rovněž prokázal neuvěřitelnou životaschopnost této rostliny.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Čistá energetika má do roku 2030 tvořit až 45 procent evropské spotřeby energií

Levné letenky přímo ve vašem telefonu? Jistě!

Vodní sporty, které stojí za to vyzkoušet

Jak připravit dokonalý velikonoční mazanec? Osvědčený...

Jak správně uskladnit hlávky zelí, aby neoschly a uchovaly si...

Vyrobit si přírodní podzimní dušičkovou výzdobu na hrob...

Jak povzbudit k životu usychající vřes. Stačí dvě lžíce...

Zavřít reklamu