Bez pavouků už bychom tu dávno nebyli! Planetu Zemi by nejspíše ovládl hmyz!

Věda a technika 17. března 2017 | 05:05 Lukáš Bauer
Možná na ně není pěkný pohled, ale zabíjet bychom je za to rozhodně neměli. Pavoukům totiž vděčíme za to, že na naší planetě regulují otravný a mnohdy i nebezpečný hmyz. Nový výzkum prokázal, že pavouci ročně zabijí doslova astronomické množství těchto bezobratlých živočichů.
Pavouci ročně konzumují astronomické množství hmyzu / Shutterstock

Nová vědecká studie, nedávno publikovaná v časopise Nature přišla s ohromujícím zjištěním, když na základě výpočtů prokázala, že tito osminozí tvorové ročně spotřebují až 800 milionů tun hmyzu a jiných bezobratlých živočichů.

Pavouci, ať už se nám líbí nebo ne, drží na uzdě obrovské množství škůdců, ale i přenašečů závažných onemocnění, z nichž mnohé jsou nebezpečné i pro člověka.

Jejich výskyt je hojný po celé planetě, od lesů, deštných pralesů, stepí, pouští a dalších biotopů. Vědci odhadují že pavouků je na světě zhruba 25 milionů tun. Tato světová populace pavouků tedy ročně spotřebuje zhruba 32. násobek své vlastní váhy.

Pro srovnání, jak obrovské množství potravy tito z velké části miniaturní živočichové spotřebují, lze vycházet z následující statistiky. Například celé lidstvo konzumuje ročně zhruba 400 milionů tun masa a ryb, velryby v oceánu 280 až 500 milionů tun planktonu a celková populace mořských ptáků zhruba 70 milionů tun ryb.

„Tyto vědecké odhady tedy zdůrazňují významnou úlohu pavouků na naší planetě. Bez nich by totiž pravděpodobně ve velkém vymíraly lesy na epidemie škůdců, stejně jako by naši planetu brázdily ohromná hejna hmyzu,“ říká hlavní autor vědecké zprávy Martin Nyffeler.

Pavouci jsou ale nejen důležitými predátory. Stejně tak totiž tvoří významnou část potravy pro zhruba 8 000 dalších, v potravním řetězci výše umístěných druhů predátorů a jsou také nepostradatelnou potravou až pro 5 000 druhů ptáků. 

„Doufáme, že tyto odhady pomohou veřejnosti pozitivněji vnímat pavouky a jejich nepostradatelnou službu, kterou pro nás a celý svět dělají,“ dodává Nyffeler.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Královská rodina jde s dobou a její sociální sítě ovládl emoji

Pěstování afrických fialek: Zajistěte si bohaté kvetení a...

Mýty o uklízení: Tipy, které ve skutečnosti nefungují

Zalévejte orchideje kávou, nikoli vodou. Odmění se vám...

Chytání dešťové vody vám ušetří peníze a zjednoduší...

Vosy si začínají hledat místa pro svá hnízda. Ucpěte...

Šeřík teď kvete všude kolem nás. Vyrobte si z něj vlastní...

Zavřít reklamu