Umělá inteligence NASA předstihla člověka a upozornila na vážné nebezpečí v Etiopii!

Věda a technika 24. března 2017 | 15:58 — Lukáš Bauer
Pokročilé systémy umělé inteligence rozpoznaly, že se blíží výbuch známé sopky v Etiopii a nasměrovaly na ni monitorovací satelity, které začaly pořizovat fotografie z jejího okolí. To vše bez nutnosti zásahu a souhlasu člověka.
Satelitní družice začala monitorovat vybuchující vulkán dříve než si toho všiml člověk / Internet

Technologie umělých inteligencí, označována často také jako (AI - autonomous inteligence), se v posledních letech posunula značně kupředu. Systém umělé inteligence v rukou NASA je dokonce již na takové úrovni, že za pomocí vesmírných družic a satelitů dokáže pozorovat pozemské anomálie a to dokonce mnohem dříve než se o nich dozvídají lidé.

Jako názorný přiklad může posloužit nedávná událost, kdy umělá inteligence nasměrovala jeden ze satelitů NASA na Etiopskou sopku Erta Ale a začala pořizovat její snímky. To vše se však stalo ještě před tím, než se v sopce koncem ledna 2017 objevila nová velká trhlina. Ve chvíli kdy se objevila trhlina ji začali vulkanologové bedlivě pozorovat, protože se jedná o jednu z mála sopek s lávovými jezery na jejím vrcholu. Následně si tým vyžádal spolupráci s NASA, aby jim pomohla monitorovat sopku s pomocí systému EO–1. Jaké bylo však jejich překvapení, když se jim od NASA dostalo odpovědi, že snímky jsou již dávno k dispozici a dokonce zachycují počátky sopečných změn.

Systém EO–1 (Earth observing 1) je autonomní síť mnoha zařízení. Jeden ze satelitů, který je součástí systému, upozornil centrálu umělé inteligence, že se v okolí sopky něco děje. EO–1 následně vyslal tento satelit do práce a nařídil mu pořizovat fotografie z místa dění. To vše bez jakéhokoliv lidského zásahu, nebo souhlasu. Umělá inteligence tak upozorní výzkumné pracovníky NASA do 90 minut od identifikace události a dalším členům své sítě rozdá úkoly během několika dalších hodin. Pozemním lidským týmům podobné akce většinou zaberou až několik týdnů.

EO–1 byla původně navržena pro testování nejmodernější satelitní techniky a měla sloužit pouhých 6 měsíců. Byla ale natolik úspěšná, že procházela nejrůznějšími stupni vylepšení a nyní je ve službě již dlouhých 12 let. Za tu dobu dokázala mapovat vulkanické toky lávy, sledovat úniky metanu ze zemské kůry, dohlížela na obnovu amazonského pralesa a účastnila se spousty dalších úkolů.

NASA plánuje systém EO–1 vypnout koncem března, ale jeho práce rozhodně nepřijde nazmar. Systém totiž přesvědčil astronomy, že využití umělé inteligence má při výzkumu obrovský význam a umožní například, jako v tomto případě získat cenné vědecké materiály, které by jinak byly navždy ztraceny.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové cestovatele

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Evropské termální ráje: Tipy na místa, kde se v horké...

Luxusní únik: Zažijte netradiční dovolenou v exkluzivních...

Zavřít reklamu