Sonda obíhající Jupiter, pořídila po 5 letech ve vesmíru úžasné fotografie!
V Srpnu roku 2011 americká NASA vyslala na dalekou cestu sondu s názvem Juno o velikosti basketbalového hřiště. Nyní se konečně 620 milionů kilometrů vzdálený let vyplatil a sonda posílá zpět na Zemi úžasné fotografie Jupiteru v celé jeho kráse.
Dosažení a umístění sondy na orbit Jupiteru je jednou z mnoha významných kosmických událostí roku 2016, o kterých jsme psali již dříve a zdá se, že úspěšný bude i rok letošní.
Na fotografiích jsou zachyceny unikátní snímky Jupiterovi polární záře nad jeho severním i jižním pólem a také jedinečné formace oblačnosti v jeho atmosféře.
K získání těchto fotografií vedla však poměrně trnitá cesta, kterou si musela sonda Juno projít. Nejdříve se objevily technické problémy způsobené silnou mírou radiace v okolí Jupiteru a i nyní musela NASA postupovat velmi obezřetně. Velké množství radioaktivních částic má totiž velice neblahý vliv na elektroniku.
Sonda musela být navigována v širokých elipsách, aby se zabránilo přílišnému vystavení vlivu radiace. Tyto manévry se provádí vždy jednou za dva měsíce a Juno nyní dokončil již pátý manévr tohoto typu, při kterém se podařilo nafotit tyto snímky a odeslat je zpět na Zemi.
Jelikož fotografie byly zaslány zpět pouze v černobílé paletě barev, astronomové si dali tu práci a retušovali je do barevné podoby. Tyto retušované snímky si nyní můžete prohlédnout v galerii.