Nejcennější materiály na planetě vznikají hluboko v zemské kůře. Jak se dostávají na povrch?

Věda a technika 11. května 2017 | 10:55 — Lukáš Bauer
Diamanty nejsou nejvzácnější materiály na zemi, přesto je hodnota některých z nich přímo astronomická. Vznikají přeměnnou uhlíku obrovským tlakem, stovky kilometrů hluboko v zemské kůře. Jak se ale tento drahocenný kámen dostává na zemský povrch, abychom ho mohli těžit? Odpověď lze nalézt v nejstarších horninách a sopkách na planetě.
Diamant je jedním z nejcennějších materiálů na Zemi / Shutterstock

Diamanty vznikají v hloubce okolo 150 km pod zemským povrchem při teplotách nad 1000 stupňů celsia. Formují se zde přeměnou uhlíku vlivem tlaku přesahujícího 70 tun na centimetr čtvereční.

Kimberlitový komín

Za transportem těchto vzácných a také nejtvrdších nerostů na Zemi, stojí velmi silné erupce, které vyvrhují na zemský povrch materiál pomocí takzvaných kimberlitových komínů. Na rozdíl od mnoha různých geologických procesů, erupce uvolněná tímto komínem, umí vystřelit horninu na zemský povrch, rychlostí až 250 km/h.

Kimberlitová erupce je velice vzácný jev, který se v podstatě ještě nikdy nepodařilo detekovat, přestože vědci ho za pomocí moderních technologií odhalit mohou. Většina kimberlitů se nachází v nejstarších skálách na Zemi, které se nazývají kontinentálními kratony. Doposud známe kratony se nachází v Kanadě, Brazílii, Sibiři, Jižní Africe, severní Číně a Austrálii. Existují ale také kimberlity například v americkém Kentucky a Arkansasu, které se nachází mimo tyto skály.

Většina kimberlitů je opravdu velmi stará a jejich vznik je odhadován v době před 145 miliony let až 2,5 miliardami let. Mladší kimberlity jsou velice vzácné a jeden z nich se nachází například v Tanzanii, jehož vznik se odhaduje v době před 20 tisíci lety. Další z mladších, s odhadovaným vznikem před 30 miliony let, se nachází v Kongu.

Nová „diamantová“ erupce může vzniknout kdykoliv

Erupce kimberlitovým komínem, může samozřejmě vzniknout i dnes, ale vzhledem k její vzácnosti, je velmi nepravděpodobné, že se ji kdokoliv z nás dožije.

Rozhodně se ale jedná o velmi dramatický geologický jev, který by okolí v řádu desítek kilometrů zasypal sprchou vybuchující horniny a naprosto ho zničil. Bohužel to ale neznamená, že by z nebe pršely diamanty. Ty by byly nejspíše ukryty někde v desítkách kilometrů čtverečních magmatu a trpělivě čekaly na svého nálezce.

Novodobá kimberlitová erupce by byla skutečnou vědeckou senzací a pokud se ji lidstvo někdy dočká, lze jen doufat, že se tak stane daleko od civilizace.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Adam Mišík na někoho působí odtažitě, ve skutečnosti je ale bezprostřední a nesmírně přívětivý

Rekonstrukce kuchyně nemusí být drahá. Zvládnout ji můžete...

Je vám doma nebo v kanceláři horko? Tipy, jak zastavit...

Poradíme, jak vybrat správné umyvadlo pro vaši koupelnu

Jak zabránit blednutí černého prádla při praní?...

Vyrobte si vlastní gel na praní. Je účinnější než ten...

Věděli jste, že pepř dokáže prádlu navrátit barvy a...

Zavřít reklamu