Vědci varují před záhubou. Objevili něco velmi zvláštního
Tato oblast, zhruba o velikosti Mexika, má podle nich potenciál způsobit nevýslovné škody na životním prostředí. Objev by mohl změnit naše chápání toho, kolik uhlíku na Zemi existuje, což naznačuje, že je ho mnohem víc, než se původně předpokládalo.
Tým vědců použil síť 583 senzorů měřících vibrace na získání podrobného obrazu o dění pod povrchem a výsledky interpretoval pomocí matematických rovnic. Studie geologů z Royal Holloway University v Londýně odhalila ve vrchním plášti zemského jádra, v hloubce 350 km, kde je teplota velmi vysoká, obrovský rezervoár roztaveného uhlíku, který produkuje oxid uhličitý a další plyny.
Výsledky studie byly zveřejněny v časopise Earth and Planetary Science Letters. Vědci jsou přesvědčeni, že množství CO2 ve vrchním plášti dosahuje až 100 bilionů tun. Zpráva Agentury pro ochranu životního prostředí v roce 2011 odhadla toto množství pouze na 10 miliard tun. Uhlík si nachází cestu na povrch prostřednictvím sopečných výbuchů a přispívá k pomalé změně klimatu. Jeho náhlé uvolnění by ale mohlo mít katastrofální následky. Doktor Sash Her-Majumder, který studii vedl, uvedl, že setrvávání uhlíku v plášti je poměrně dlouhodobé, takže toto jezero nepředstavuje bezprostřední hrozbu. Na druhou stranu objev je velmi důležitý pro budoucnost naší atmosféry. Pokud by se uvolnilo byť jen jedno procento tohoto CO2, rovnalo by se to spálení 2,3 bilionů barelů ropy.
Oblast, na kterou se studie zaměřila, zahrnuje i Yellowstonský národní park, kde předchozí výzkum odhalil důkazy o supervulkánu, který by mohl představovat nebezpečí pro planetu. Naposledy sopka vybuchla před 640 tisíci lety, a pokud by se to stalo dnes, měla by potenciál uvést celou Severní Ameriku do "nukleární zimy".