Vědci chtějí vyšlechtit svítící rostliny, které nepotřebují žádnou elektřinu

Věda a technika 15. prosince 2017 | 14:40 — Lukáš Bauer
Vědci dostali zajímavý nápad. Chtějí totiž vytvořit svítící rostliny, které k vydávání světla nepotřebují žádnou energii. Bude se jednat o energetickou revoluci, nebo jen o další z řady bláznivých pokusů?
Elektřinu k svícení možná jednoho dne už nebudeme potřebovat / Popular Mechanics

Skupina vědců z vědeckého institutu MIT úspěšně provedla experiment, během kterého vytvořila svítící rostliny. Pomohl jim k tomu speciální enzym luciferáza, který se váže na jinou chemickou látku s názvem luciferin.

Kombinace těchto dvou látek vytváří reakci, během které je uvolňováno světlo. Vědečtí pracovníci našli způsob, jak tyto dvě látky „zabudovat“ do struktury rostlin, čímž vytvořili světélkující květiny. Záře v rostlinách přetrvávala po několik hodin.

Pracovníci vědeckého institutu se domnívají, že jsou schopni tyto vlastnosti zlepšit natolik, aby květiny mohly osvětlovat celou místnost. Jsou dokonce toho názoru, že pokud by se tímto způsobem modifikovaly stromy, mohly by nahradit síť veřejného osvětlení. Nezávislí odborníci jsou ale zatím velmi skeptičtí.

V minulosti se již podobné pokusy objevily a dokonce byla založena společnost, která získala investici 500 tisíc dolarů na vývoj a výrobu světelných rostlin, které fungovaly na podobné bázi. Nedlouho poté se však zjistilo, že to není tak jednoduché, jak to vypadá, a projekt byl zastaven.

Vědci z institutu MIT používají sice jinou metodu, ale konečný výsledek je podle nezaujatých odborníků velmi podobný. Rostliny dokáží svítit pouze velmi slabým zářením, které může sloužit maximálně pro okrasu. Doposud se vědcům MIT podařilo vyrobit rostliny, které vydávají pouze tisícinu světla potřebného pro čtení.

Jedná se o velmi dobrý nápad, který v případě, že by fungoval, by mohl být dobrým krokem k řešení globálního oteplování a problémů s dodávkami energie v některých zemích. Zatím je toto řešení ovšem pouze velmi teoretické.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Zatoulejte se na krásná místa v Česku. Tady se vám bude obzvláště líbit

Plzeňský kraj je jako stvořený na výlety s dětmi. Kam...

Za nejčistším vzduchem v Evropě se nemusíte trmácet daleko....

Nebudete věřit vlastním očím. Podívat se na některá...

Místa v Česku, která vás pohladí po duši a vyčarují...

Dokonalá pastva pro oči. Poznejte výjimečná místa v...

Hoďte starosti za hlavu. Čarokrásná místa, kam můžete...

Zavřít reklamu