Za několik let by měl Zemi těsně minout obří asteroid. Vědci však zatím nemohou srážku vyloučit!

Věda a technika 03. července 2017 | 14:14 — Lukáš Bauer
Masivní asteroid, který je znám pod názvem 99942 Apophis, v roce 2029 pravděpodobně velmi těsně proletí kolem naší planety. Vědci ale zatím nemají technologii na to, aby skutečně mohli potvrdit, že nás toto rozsáhlé těleso mine.
Vědci varují před stále nízkou úrovní schopnosti lidstva předpovídat srážku s asteroidem / Shutterstock

Srážka s asteroidem je v současnosti jednou z nejvážnějších hrozeb pro pozemský život. I když se vědci za poslední léta velmi zdokonalili v předpovědi kdy a kde se objeví jaké vesmírné těleso, tak schopnost lidstva takové srážce zabránit je stále nulová. Jinak řečeno, jsou vypracovány metody, které by mohly těleso zničit, nebo vychýlit, ale praktická technologie stále chybí.

Vědci například v minulosti odhalili, že Zemi by měl v roce 2029 velice těsně minout velký asteroid s označením 99942 Apophis. Ovšem jejich předpoklad se odráží od dat, která se mohou v průběhu let změnit, například tím, že jiné těleso asteroid vychýlí z jeho aktuální trasy.

„Můžeme s jistotou vyloučit kolizi pouze v horizontu poměrně krátkého časového období, ale oběžná dráha těles se často mění způsobem, který nemusí být zcela předvídatelný, takže nelze přesně předpovídat co se stane během delšího časového období,“ uvedl astrofyzik Alberto Cellino.

Přelet v roce 2029 by měl být velice blízko. Vesmírná skála by měla proletět kolem Země ve vzdálenosti přibližně 28 tisíc kilometrů, což je v kosmických poměrech velice malá vzdálenost. Vědci také předpokládají, že při takto těsném průletu asteroidu, Země výrazně ovlivní svojí gravitací jeho oběžnou dráhu, takže jeho další chování bude velmi nepředvídatelné, dokud nebude spočítána další předpověď.

Přitom hrozba kterou představuje asteroid Apophis s průměrem okolo 400 metrů je opravdu veliká. Vědci předpokládají, že při srážce by takto stále poměrně malé těleso způsobilo katastrofu nedozírných následků. Tento asteroid by při dopadu udeřil na zemský povrch silou 750 megatun. Pro srovnání událost v ruské Tungusce, která svou tlakovou vlnou srovnala se zemí obrovskou zalesněnou oblast na Sibiři, měla sílu kolem 10 megatun. 

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete od března vyrazit

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Evropské termální ráje: Tipy na místa, kde se v horké...

Luxusní únik: Zažijte netradiční dovolenou v exkluzivních...

Cestování v září: Tipy, kam vyrazit v těchto dnech za...

Zavřít reklamu