Vědci objevili nový druh svítícího žraloka. Podivné stvoření žije v naprosté temnotě

Věda a technika 29. července 2017 | 17:23 — Lukáš Bauer
Na světě existuje opravdu velké množství druhů žraloků. Někteří žraloci číhají na svou kořist v mělkých lagunách a jsou připraveni pozřít vše od ptáků po delfíny. Jiní zas žijí v hlubinách oceánských kaňonů nebo dorůstají obrovských rozměrů. O pravděpodobné existenci tohoto nově objeveného druhu se spekuluje již 17 let, vědci ho nyní skutečně identifikovali.
Další 2 fotografie v galerii
Ne každý má to štěstí být krasavcem jakým je například Žralok bílý / Internet

Nově objevený druh žraloka (Etmopterus lailae), byl identifikován v mořských příkopech poblíž Havaje. Drobný, asi jeden kilogram vážící tvor žije v hloubce kolem tisíce metrů. Žralok patří mezi takzvané světlouny, liší se od nich však v mnoha různých druhových vlastnostech.

Etmopterus lailae žije v prostředí hlubokých mořských propastí, kde nejsou téměř žádné sluneční paprsky. Podobně jako některé jiné druhy žijící v temnotě, je vybaven bioluminiscencí. To znamená, že velká část jeho těla ve tmě svítí. Vědci bohužel zatím netuší k čemu přesně tato pozoruhodná vlastnost slouží. Spekuluje se, že ji tito tvorové využívají během páření tak, že sameček její pomocí láká samičku k páření. Existuje ale také verze, která hovoří o bioluminiscenci žraloků, jako o nástroji k lovu malých ryb.

O životě tohoto druhu zatím vědci téměř nic nevědí. Nově objevený žralok byl kolem Havaje pozorován již před 17 lety, avšak díky velké hloubce ve které žije a malým rozměrům, byla velice obtížná jeho identifikace. Vědci se domnívali, že se jedná o podobný druh, který žije ve vodách kolem Japonska a velmi je překvapilo, že se jedná o dosud naprosto nepopsaného živočicha.

Na Zemi je do dnešního dne evidováno téměř 450 druhů žraloků a ve většině případů se jedná spíše o větší tvory. Objevit zcela nový druh je pro vědce velkou vzácností, která vždy znovu připomene rozmanitost zemského ekosystému.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Plánujete ideální letní dovolenou? Navštivte smaragdový ráj ve Středomoří a ochutnejte krásu Sardinie

Jak oslavit mezinárodní den dětí

Kam za nákupy i zábavou o Velikonocích. Pozor na zavřené...

Exotika co by kamenem dohodil. Pár hodin letu a ocitnete se v...

Léto je za rohem a s tím se blíží i letní zábava

Jedete do Francie? 6 + 1 tip, co si s sebou přivézt zpět

Napříč Evropou různými dopravními prostředky: Čím a na...

Zavřít reklamu