Astronauti ve volném vesmíru opravili robotické rameno Mezinárodní vesmírné stanice

Věda a technika 11. října 2017 | 12:03 — Robert Bureš
Dva astronauti NASA z Mezinárodní vesmírné stanice ISS se včera vydali na procházku do vesmíru mimo svou základnu. Úkolem druhé ze tří plánovaných výprav byla údržba robotického ramene ISS a několik dalších úkolů.
Další 3 fotografie v galerii
Astronauti dokončili již druhou misi, která měla za úkol především dokončení oprav robotického ramene Canadarm2 / Twitter

Vesmírná expedice, kterou tvořili velitel Randy Bresnik a letecký inženýr Mark Vande Hei, strávila v kosmickém prostoru celkem 6 hodin a 26 minut. Během této doby provedli několik úkolů, které souvisí s údržbou exteriéru vesmírné stanice. Nejdůležitějším z nich byla oprava koncového efektoru (LEE) robotického ramene Canadarm2, které bylo nutné vyměnit již 5. října.

Mimo hlavní úkol jejich expedice měli na starost také několik dalších drobností, jako výměnu a opravu externí kamery a také rutinní údržbu systému tepelné kontroly stanice.

Včera kolem osmé hodiny ranní přepnuli astronauti svou výstroj na baterie a vstoupili do vesmírného prostoru, prostřednictvím komory Quest, jenž pro tyto účely slouží. Ihned po opuštění lodi se rozdělili, aby mohli plnit menší samostatné úkoly.

Vande Hei začal postupovat po směru týlu stanice k zařízení s názvem Mobile Transporter, kde započal instalaci součástí na robotické rameno Canadarm2. Bresnik se zatím přesunul k vysokotlakým nádržím těsně u komory Quest, kde opravil držadlo, které bylo posunuté. Čtyři vysokotlaké nádrže naplněné dusíkem a kyslíkem se používají k odtlakování a opětovnému natlakování vzduchem, před a po vypuštění astronautů.

Vande Hei dále pokračoval na hlavním úkolu, tedy na opravě robotického ramene, na kterém bylo potřeba důkladně promazat kuličková ložiska. Díky dobrým podmínkám se mu podařilo získat spoustu času a dostali se tak dále k úkolům, které byly plánovány až na další výpravu. Příští mise tedy již dokončí všechny servisní práce na Canadarm2.

Než se Vande Hei vrátil zpět, Bresnik přemístil dvojici zábradlí, aby udělal cestu pro anténu, která bude součástí nového externího bezdrátového systému.

Po strávení 6 hodin a 26 minut ve vesmíru mimo ISS, se astronauti vrátili do komory Quest a končili svou vesmírnou expedici. Astronauté si pochvalovali, že to byl pracovně velmi produktivní den.

Včerejší expedice je v Bresnikově kariéře již čtvrtou a přináší kumulativní čas 25 hodin a 11 minut ve vesmíru mimo základnu. Již v roce 2009 dělal stejné mise na vesmírné lodi STS-129. Zajímavostí je, že svou první misi dokončil jen několik hodin předtím, než jeho žena porodila dceru na planetě Zemi.

Vande Hei, který je poprvé na palubě ISS, nyní dokončil svou druhou vesmírnou procházku, čímž získal kumulativní čas ve vesmíru 13 hodin a 21 minut.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Na lyžaře čeká od února nepříjemné překvapení. Sousedé zpřísňují pravidla

Nejlepší sjezdovky na českých horách. Vsaďte na jistotu a...

Nová pravidla v Itálii. Jejich porušení vám může dovolenou...

Bezpečné lyžování v době covidové. Kam se vydat a kde si...

Koronavirus bourá plány a tři evropské země zpřísňují....

Kam se v době covidové vydat za sluníčkem? Tyto destinace...

Komplikace pro turisty, které nikdo nepředpokládal. A další...

Zavřít reklamu