Konečně dobré zprávy: Ozónová díra je nejmenší za posledních 30 let
Ozón je bezbarvý plyn, který chrání Zemi před škodlivým ultrafialovým zářením, které by mohlo způsobit vyšší výskyt rakoviny kůže, stejně jako narušit růst rostlin.
Nad Antarktidou vědci zpozorovali ozónovou díru poprvé v osmdesátých letech minulého století. Mají ji na svědomí zejména prvky chlór a brom, které jsou obsaženy ve freonových plynech.
Ozónová díra je nyní nejmenší za posledních třicet let. Vědecká zpráva NASA uvádí, že primárním faktorem, který má na tento stav vliv, jsou teplejší meteorologické podmínky ve stratosféře, díky kterým se lépe vstřebávají prvky, jako je chlor a brom, jejichž molekuly ozón likvidují.
Životnost chlóru a bromu je přibližně 50 až 100 let, takže se začíná pomalu rozpadat a množství ozónu zotavovat. Odborníci očekávají že při dodržování tohoto úsilí může být díra opět zacelena v roce 2060.
Dobré zprávy, které jsou dnes v oblasti pozemského klima opravdu vzácností, přicházejí těsně po 30. výročí objevení ozónové díry. Její objevení vedlo k Montrealskému protokolu z roku 1987, mezinárodní mezní dohodě, která postupně vedla k celosvětovému ukončení používání odpovědných chemikálií.