Vrak lodi, která se potopila s mnoha lidmi na palubě, byl nalezen u pobřeží Chile. Na objevení čekal sto let

Věda a technika 16. listopadu 2017 | 13:16 — Lukáš Bauer
Průzkumný tým našel u pobřeží Chile vrak potopeného parníku, jehož poloha byla celých 95 let záhadou. Parník se potopil během silné bouře, při katastrofě zahynulo více než čtyři sta cestujících.
Další 2 fotografie v galerii
Parníku Itata se přezdívalo chilský Titanic, a to kvůli jeho nápadné podobě / Internet

Dne 28. srpna 1922 se parník Itata se čtyřmi sty cestujícími ocitl v zuřivé bouři u pobřeží La Higuera v chilské oblasti Coquimbo, během které se potopil. Podle dostupných údajů tehdy zahynulo 374 lidí.

Poloha vraku i přes mnoho pátrání zůstala 95 let neznámá. Před několika týdny experti z Chilské katolické univerzity spolu s vědcem Matthiasem Gornym oznámili, že lokalizovali pravděpodobnou polohu vraku. Nedlouho poté zahájila expedice v místě pátrání pomocí robotické ponorky. Vrak se dlouhou dobu nedařilo nalézt, ale o několik dní později nastal průlom a potopený parník byl skutečně objeven. Ležel v hloubce přibližně 200 metrů na skalistém dně Tichého oceánu.

Filmař a námořní biolog Carlos Cortés, který je také vedoucí expedice, prohlásil, že tento objev je obrovským úspěchem, protože Itata je důležitou součástí podmořského chilského dědictví a chilské historie. Univerzita chce o neuvěřitelném nálezu natočit dokumentární snímek. Odborníci již pracují na získání povolení k provádění archeologických průzkumů v místě nálezu.

Cortés začal hledat chilský Titanic již před sedmi lety spolu s audiovizuálním producentem Ricardem Bordonesem. Odborníci věděli, že Itata se potopila na pobřeží Chile, a to někde mezi Punta de Choros a Caleta Chungungo, což je oblast, kterou skupina průzkumníků dobře zná.

Fakulta námořních věd z Chilské katolické univerzity bude nyní pokračovat v průzkumu a mapování vraku pomocí robotické miniponorky. „Všechny nastávající akce budou pokračovat v rámci řádných povolení a s respektem k obětem nehody a jejich pozůstalým,“ uvedl ve zprávě Cortéz.

Parník Itata byl v roce 1891 během Chilské občanské války využíván rebely a také se účastnil incidentu mezi USA a Chile, který se týkal nelegálního dovozu zbraní.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Přes osm let se soustředila na vlastní svět mimo Hollywood. Nyní se Cameron Diaz vrací do nového filmu

Jak se během podzimu postarat o orchideje, aby vám kvetly i po...

Z nasbíraných kaštanů si můžete vyrobit kaštanový gel na...

Odmrazování ledničky i mrazáku, LED žárovky a další...

Přidejte do pračky skořápky od vajec. Dokážou vybělit i to...

Pokud chcete vyčistit žluté skvrny od potu, vyzkoušejte sílu...

Zubní pasta v domácnosti: Navrátí lesk hrncům i šperkům,...

Zavřít reklamu