Vrak lodi, která se potopila s mnoha lidmi na palubě, byl nalezen u pobřeží Chile. Na objevení čekal sto let

Věda a technika 16. listopadu 2017 | 13:16 — Lukáš Bauer
Průzkumný tým našel u pobřeží Chile vrak potopeného parníku, jehož poloha byla celých 95 let záhadou. Parník se potopil během silné bouře, při katastrofě zahynulo více než čtyři sta cestujících.
Další 2 fotografie v galerii
Parníku Itata se přezdívalo chilský Titanic, a to kvůli jeho nápadné podobě / Internet

Dne 28. srpna 1922 se parník Itata se čtyřmi sty cestujícími ocitl v zuřivé bouři u pobřeží La Higuera v chilské oblasti Coquimbo, během které se potopil. Podle dostupných údajů tehdy zahynulo 374 lidí.

Poloha vraku i přes mnoho pátrání zůstala 95 let neznámá. Před několika týdny experti z Chilské katolické univerzity spolu s vědcem Matthiasem Gornym oznámili, že lokalizovali pravděpodobnou polohu vraku. Nedlouho poté zahájila expedice v místě pátrání pomocí robotické ponorky. Vrak se dlouhou dobu nedařilo nalézt, ale o několik dní později nastal průlom a potopený parník byl skutečně objeven. Ležel v hloubce přibližně 200 metrů na skalistém dně Tichého oceánu.

Filmař a námořní biolog Carlos Cortés, který je také vedoucí expedice, prohlásil, že tento objev je obrovským úspěchem, protože Itata je důležitou součástí podmořského chilského dědictví a chilské historie. Univerzita chce o neuvěřitelném nálezu natočit dokumentární snímek. Odborníci již pracují na získání povolení k provádění archeologických průzkumů v místě nálezu.

Cortés začal hledat chilský Titanic již před sedmi lety spolu s audiovizuálním producentem Ricardem Bordonesem. Odborníci věděli, že Itata se potopila na pobřeží Chile, a to někde mezi Punta de Choros a Caleta Chungungo, což je oblast, kterou skupina průzkumníků dobře zná.

Fakulta námořních věd z Chilské katolické univerzity bude nyní pokračovat v průzkumu a mapování vraku pomocí robotické miniponorky. „Všechny nastávající akce budou pokračovat v rámci řádných povolení a s respektem k obětem nehody a jejich pozůstalým,“ uvedl ve zprávě Cortéz.

Parník Itata byl v roce 1891 během Chilské občanské války využíván rebely a také se účastnil incidentu mezi USA a Chile, který se týkal nelegálního dovozu zbraní.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Andrea Kalivodová a Honza Dědek mají zajímavý společný zájem

Jak správně uskladnit hlávky zelí, aby neoschly a uchovaly si...

Vyrobit si přírodní podzimní dušičkovou výzdobu na hrob...

Jak povzbudit k životu usychající vřes. Stačí dvě lžíce...

Nevhodné stanoviště, malá jáma, chybějící opora a další...

Jak využít spadané listí na zahradě. Vyrobte si z něj...

Chraňte v říjnu jabloně před škůdci a chorobami. Postřik...

Zavřít reklamu