O krok blíže k Marsu. Start nejsilnější rakety světa Falcon Heavy je plánován 6. února

Věda a technika 29. ledna 2018 | 08:11 — Lukáš Bauer
Před několika dny americká vesmírná společnost SpaceX miliardáře Elon Muska dokončila statické zážehové zkoušky motorů rakety Falcon Heavy. Premiéra startu nejsilnější rakety světa je plánována na 6. února, kdy vynese do vesmíru červený vůz Tesla Roadster.
Na vrcholu rakety se ukrývá červený Tesla Roadster, který bude vyslán na cestu kolem Slunce / SpaceX

Miliardář Elon Musk před koncem minulého roku zveřejnil, že do vesmíru v rámci prvního startu těžké nosné rakety Falcon Heavy pošle červený automobil Tesla Roadster. Dodal také, že pokud se start povede, jeho vůz se bude vznášet prostorem po miliony let.

Na oběžnou dráhu kolem Slunce ho má vynést nejsilnější raketa na světě s názvem Falcon Heavy. První start této rakety je nyní plánován na 6. února z Kenedyho vesmírného střediska na Floridě. Raketa vzlétne z rampy 39A, ze které startovaly také slavné mise Apollo.

Raketa Falcon Heavy je nejsilnější raketou současnosti a druhou nejsilnější v historii kosmických letů. Konstrukčně vychází z rakety Falcon 9 a dokáže na oběžnou vynést až 64 tun nákladu. Silnější raketou byla pouze Saturn V, jenž dokázala do vesmíru dopravit neuvěřitelných 140 tun nákladu, dávno už ale nelétá.

Nová nosná raketa společnosti SpaceX se skládá ze tří opakovaně použitelných částí. Společnost SpaceX je průkopníkem v oblasti znovu použitelných konstrukcí raket, což nedávno inspirovalo i ruský kosmický program. Rusové totiž tuto technologii zkoumali již před lety a zmražený projekt byl znovu oživen (čtěte: Rusko se vrací k projektu recyklovatelné kosmické rakety).

Start této rakety je prvním důležitým krokem lidstva na cestě k rudé planetě. Tato raketa by se totiž díky své síle a nosnosti mohla stát dopravním pilířem v úsilí budování vesmírných základen nejen na Marsu, ale také na Měsíci (čtěte: Američané se definitivně vrací na Měsíc, Mars bude následovat).

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Inflace se sice stabilizovala, za oběd v restauraci ovšem zaplatíte v průměru už 224 korun

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Jak správně prát tenisky v pračce, aby se nezničily ani boty...

Jedlá soda je dostupný a účinný pomocník v péči o psa či...

Jak jednoduše vyrobit trendy paletový nábytek na zahradu i do...

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...

Zavřít reklamu