Jedna z největších záhad v dějinách letectví po mnoha letech rozluštěna

Věda a technika 12. března 2018 | 09:05 — Lukáš Bauer
Legendární americká letkyně zmizela beze stopy v roce 1937 spolu se svým navigátorem. Od té doby po nich marně pátralo mnoho záchranných týmů, ale bez úspěchu. Jedinou stopou byly kosti nalezené o tři roky později na jednom tichomořském ostrově. Antropolog Tennessee Richard Jantz ve své nové studii tvrdí, že kosti patří s největší pravděpodobností opravdu Earhartové.
Amelie Earhartová záhadně zmizela i se svým navigátorem / Internet

Letecká legenda Amelie Earhartová se spolu se svým navigátorem Fredem Noonanem 20. května 1937 vydala se strojem Lockheed Electra na cestu kolem světa. Poslední stopy po této dvojici jsou známy ze dne 2. července 1937, od té doby jako by se po nich slehla zem. Jejich osud byl léta předmětem mnoha spekulací, které jak se zdá ukončil antropolog Tennessee Richard Jantz.

Jantzova studie se opírá o podrobné přezkoumání údajů o kosterních pozůstatcích, které byly nalezeny v roce 1940 na tichomořském ostrově Nikumaroro státu Kiribati. Pozůstatky byly sice dávno ztraceny, ale zůstaly po nich alespoň podrobné údaje jako rozměry lebky nebo kostí paže a nohy, o kterých se dříve vědci domnívali, že nemohou patřit ženě.

Forenzní antropologie byla ve čtyřicátých letech, kdy výzkum probíhal, na velmi nízké úrovni. Jantz již dříve prohlásil, že ostatky patřily ženě evropského typu, ale jeho tvrzení bylo v odborných kruzích odmítáno. Proto provedl výzkum nový, ve kterém využil kromě původních dat také údaje o obvodu Earhartové, které měl k dispozici, a něktré další zjistil z fotografií.

Podle závěru jeho výzkumu odpovídají kosti Earhartové téměř ve všech ohledech, o kterých víme či je můžeme rozumným způsobem dovodit. Je podle něj velmi málo pravděpodobné, že by se na tichomořském ostrově našly kosti, které by se natolik podobaly kostem Earhartové a nebyla to ona.

Na osudovou cestu se spolu s navigátorem vydala Earhartová 20. května 1937 v kalifornském Oaklandu, odkud zamířili na jihovýchod. Z Miami 1. června odletěli do Portorika a následně do Brazílie, odkud se vydali přes Atlantik do Senegalu. Přeletěli Afriku a z eritrejského Assabu zamířili do Indie. Dál letěli přes Barmu, Singapur a Indonésii na sever Austrálie a na Novou Guineu. V tu chvíli zbývalo překonat poslední čtvrtinu cesty, 11 tisíc kilometrů nad Tichým oceánem.

Naposledy se Earhartová ohlásila 2. července ráno s tím, že jim dochází palivo a nevidí hlídkovou loď Itasca, na níž je mají doplnit. Prezident Franklin Roosevelt ihned nařídil rozsáhlé pátrání, které bylo ovšem neúspěšné a 5. ledna 1939 byla dvojice úředně prohlášena za mrtvou. Od té doby je jejich zmizení předmětem mnoha konspirací (čtěte: Letecká legenda zmizela při pokusu obletět svět).

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Adam Mišík na někoho působí odtažitě, ve skutečnosti je ale bezprostřední a nesmírně přívětivý

Je vaším snem zažít pulsující atmosféru nejslavnějšího...

Chtěli byste vědět, jaká zima nás letos čeká? Sledujte...

5 chyb při výběru AKU nářadí, kterým se musíte vyhnout

Jak vytvořit dokonalou zahradní oázu: Tipy a triky

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Zavřít reklamu