Vědci vyrobili elektronickou kůži. Jak nový vynález funguje?

Věda a technika 13. března 2018 | 08:21 — Lukáš Bauer
Hlavní nevýhodou dnešních protéz nahrazujících končetiny je nemožnost s jejich pomocí vnímat doteky nebo teplo. Díky novému vynálezu vědců z Coloradské univerzity v Boulderu by toto omezení mohlo být brzy minulostí. Vyvinuli totiž elektronickou kůži, která by v budoucnu cit mohla zprostředkovat.
Elektronická kůže by mohla pomoci v medicíně, ale i dalších oblastech / Shutterstock

Mechanické končetiny robotů nebo osob po amputaci ruky či nohy by mohly v budoucnu vnímat teplotu i tlak jako normální tělo. Vědci totiž pomocí speciálního polymeru a nanočástic stříbra vyrobili takřka plnohodnotnou náhražku lidské kůže. Takzvaná elektronická pokožka je také plně recyklovatelná a dokonce má i schopnost opětovného zacelení v případě poškození.

Podle vědců z americké Coloradské univerzity v Boulderu, kteří o objevu informovali, by mohl jejich vynález pomoci v mnoha oblastech. Jako příklad uvádějí například elektronické chůvy, které by s elektronickou pokožkou mohly snadno rozpoznat, že má dítě horečku.

„Náš vynález má velice široké možnosti týkající se jeho využití. V určitém smyslu umožňujete smyslové vnímání jinak pasivním systémům,“ řekl časopisu Newsweek vedoucí vědeckého týmu Jianliang Xiao.

Technologicky se jedná o velice tenkou vrstvu materiálu, která je opatřena speciálními senzory, které dokáží měřit tlak, teplotu, vlhkost, proudění vzduchu a řadu dalších fyzikálních veličin. Materiál se skládá z několika běžně dostupných surovin, nejdůležitější roli však hrají nanočástice stříbra.

Pokud se materiál poškodí, stačí podle jeho vynálezců přidat tři sloučeniny a struktura se obnoví. Pokud je poškozená více, stačí ji uložit do roztoku, který ji rozpustí, aby materiál mohl být použit pro výrobu nové.

V minulosti zase mezinárodní tým vědců vynalezl speciální „lepidlo,“ které umožní během několika vteřin zafixovat i velice vážné zranění. Tento revoluční vynález by mohl zachránit bezpočet životů (čtěte: Mezinárodní experti vynalezli hmotu, která zahojí otevřenou ránu během několika vteřin).

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Kde se natáčely slavné vánoční filmy a pohádky? Připravili jsme pro vás místa, která stojí za návštěvu

Skiareál Špindlerův Mlýn odstartoval zimní sezónu...

Užijte si vzácný čas s rodinou na dovolené snů: Bílé...

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Zavřít reklamu