Smrtící jed Novičok vyvinutý v Sovětském svazu je nejstrašnější chemickou zbraní na světě
Látka Novičok byla vyvinuta v Sovětském svazu a právem bývá označována za nejsmrtelnější chemickou zbraň světa. Podle britské premiérky Theresy Mayové byl touto látkou otráven v Salisbury také bývalý ruský agent Sergej Skripal. Tvrzení britská premiérka opírá o stopy této látky, která byla nalezena na místě, kde Skripal s jeho dcerou zkolabovali.
Experti, kteří tuto látku v Sovětském svazu vyvinuli, uvádí, že tento nervově paralytický jed je až osmkrát silnější než obávána látka VX, kterou byl na malajsijském letišti otráven bratr severokorejského vůdce Kim Čong-nam.
Podle britských vyšetřovatelů, kteří stopy jedu na místě činu objevili, je jasné, že stopy vedou do Ruska. Moskva však toto tvrzení velmi ostře odmítá. Podle Mayové je za vražedný akt zodpovědné Rusko ať už přímo, nebo proto, že látku dalo do rukou někoho jiného. Mluvčí ruského ministerstva označila vyjádření Mayové za cirkusové představení.
Látku Novičok (Nováček) vyvinuli pracovníci sovětského Státního vědecko-výzkumného ústavu organické chemie a technologie (GNIIOChT) v druhé polovině 80. let minulého století. Za vývoj jedu byli oceněni Leninovou cenou, jedním z nejvyšších sovětských státních vyznamenání.
Vývoj této chemické sloučeniny byl součástí tajného projektu jako takzvaná binární chemická zbraň. K akci se jed aktivuje bezprostředně před použitím spojením dvou jinak neškodných látek. Vývoj podobných chemických zbraní zakazují mezinárodní smlouvy, získání důkazů o jejich výrobě je v praxi velice obtížné.
Jediné evidované zneužití Novičoku bylo zaznamenáno v roce 1995, kdy byli otráveni bankéř Ivan Kivilidi a jeho sekretářka, když vrah substancí potřel sluchátko jejich telefonů. Při vyšetřování bylo zjištěno, že látku pachatel získal od pracovníka filiálky GNIIOChT ze Saratovské oblasti. Vrah se tehdy rovněž přiotrávil a podstoupil tajnou léčbu v Moskvě.
Podle bývalých ruských agentů je použití nervových paralytických jedů považováno za špinavou metodu zabíjení, která se používá zejména v případě, že je potřeba smrt demonstrovat. Při použití totiž vzniká značné riziko, že smrt postihne také osoby v okolí. Za podobně zákeřnou metodu je také považováno použití takzvané akustické zbraně (čtětě: Neviditelná hrozba! Co jsou to akustické zbraně).