Vědci upozorňují na silné galaktické záření. Kosmonauti mohou být vystaveni vážnému nebezpečí

Věda a technika 20. března 2018 | 11:26 — Lukáš Bauer
Vědecký výzkum v oblasti účinků komického záření prokázal, že kosmické záření je každým rokem silnější. Vědci z Univerzity New Hampshire na tuto skutečnost upozorňují v nejnovější studii, stejně jako na to, že vysoké úrovně kosmického záření mohou mít negativní vliv nejen na lidský organizmus, ale také na širokou škálu elektronických zařízení.
Zvýšené úrovně záření může ohrozit lidi ve vesmíru / Internet

Nová studie vědců z Univerzity v New Hampshire ukázala, že množství kosmického záření je mnohem znatelnější, než se dříve předpokládalo. Kosmické záření je také rok od roku silnější a může představovat nebezpečí například pro astronauty a mnoho satelitů na oběžné dráze.

Výzkum totiž ukázal, že úroveň galaktického kosmického záření (GCR) stoupá rychleji a jeho intenzita je mnohem větší, než kterou vykazovaly stávající trendy. Podle jejich závěrů může toto záření v nastávajících letech představovat vážný problém pro kosmický průmysl.

Galaktické kosmické záření jsou superenergetické částice - většinou protony a atomová jádra - které byly zrychleny na obrovské rychlosti vzdálenými a dramatickými událostmi, jako jsou výbuchy supernov. GCR mohou poškodit elektroniku kosmických lodí a v dostatečně velkých dávkách mohou u astronautů způsobit dokonce nemoc z ozáření nebo dlouhodobější problémy, jako je rakovina.

„Úrovně dávek galaktického záření z měření získaných za poslední čtyři roky překročily trendy z předchozích solárních cyklů nejméně o 30 procent, což ukazuje, že radiační prostředí je mnohem intenzivnější,“ uvedl vedoucí výzkumu Nathan Schwadron.

Výzkumníci jako jeden z důvodů stoupající intenzity záření z hlubokého vesmíru označují termální pokles sluneční aktivity v posledních letech. Když je slunce aktivní, často se objevují sluneční skvrny, které posilují magnetické pole hvězdy. Sluneční vítr pomáhá redukovat GCR, čímž se celková úroveň záření snižuje.

Obvykle se sluneční aktivita mění v cyklu 11 let. Po asi dvě třetiny této doby je sluneční aktivita nižší a v následujících letech se opět zvyšuje. Od roku 2006 však nastala nejdelší doba minimální sluneční aktivity zaznamenaná v celé historii pozorování.

Toto vědecké zjištění může posloužit jako výstraha pro budoucí odvážné mise. Nejen USA, ale také další velmoci totiž připravují řadu misí, jejichž cílem je kolonizace vesmíru. Jedním z nejodvážnějších vesmírných projektů je asi výstavba kosmické ponorky (čtěte: NASA buduje vesmírnou ponorku. Bude zkoumat hlubiny vzdálených světů).

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Svět zasáhla smutná zpráva: Princezna Kate má rakovinu a podstupuje chemoterapii

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...

Tipy, jak pěstovat vánoční kaktus, aby vám kvetl jako divý...

Péče o pokojovky v zimě: Pozor na průvan, suchý vzduch,...

Umělecká fotografie je na vzestupu navzdory snadné dostupnosti...

Nekvete vám orchidej? Připravte si zálivku ze dvou...

Zavřít reklamu