V Americe se šíří zákeřné bakterie odolné vůči antibiotikům. Představují vážný problém
Odolnost některých kmenů bakterií proti antibiotickým přípravkům je velký problém. Nová studie upozorňuje na nový rozměr tohoto problému, který vědci doposud neviděli. Výzkumníci identifikovali v USA 221 případů bakterií s geny odolnými proti antibiotikům, jenž byly obsaženy v každém desátém zkoumaném vzorku.
Tyto organismy se buď antibiotiky už nedají zničit, nebo mají geny, pomocí kterých šíří rezistenci mezi jiné druhy infekcí. Takové organizmy pak mohou způsobovat infekce, které je těžké nebo dokonce úplně nemožné léčit. Studii vytvořili experti ze specializované laboratoře, která se věnuje odolnosti bakterií vůči antibiotikům, v rámci amerických Centers for Disease Control and Prevention (CDC).
V současné době neexistuje způsob, jak tomuto rychle rostoucímu problému zabránit. Bakterie jsou schopné vytvářet si protilátky průběžně a velmi rychle reagovat na nové přípravky. Podle odborníků je jedinou cestou všemožně se snažit zamezit šíření infekcí mezi lidmi.
Jakmile se začne bakterie šířit, je těžké ji už zastavit, ale pokud se nové kmeny podaří najít a podchytit včas, dá se šíření zabránit. Podle odborníků je důležité, aby se světoví experti pokusili využít naší strategie, aby identifikovali a zastavili odolné bakterie včas.
V USA v současné době umírá na infekce způsobené bakteriemi odolnými vůči antibiotikům ročně přes 23 000 osob. Vědci z CDC odhadují, že kdyby se nemocnice řídily jejími doporučeními, podařilo by se snížit počet případů až o 20 procent za rok.
Existuje ale také řada bakterií, které mohou být v mnoha ohledech prospěšné. Vědci například šlechtí bakterie, které jsou schopny přeměňovat materiály, jako jsou plasty na ekologicky rozložitelné prvky. Některé z nich by dokonce mohly sloužit pro výrobu zlata (čtěte: Tyto bakterie se živí toxickými sloučeninami a přeměňují je na zlato).