Astronomové objevili vzácnou černou planetu. Pohltí téměř všechno světlo

Věda a technika 25. dubna 2018 | 10:51 Lukáš Bauer
Vesmír přináší stále nové a nové objevy, z nichž některé jsou velmi neobvyklé. Tím posledním je černá planeta, kterou astronomové pozorovali za pomoci teleskopu. Vzdálený svět vyniká mezi ostatními tím, že pohlcuje téměř všechno světlo své mateřské hvězdy.
Temná planeta je mezi dosud objevenými světy naprosto ojedinělá / Internet

Nová planeta patří mezi nejtemnější světy, které kdy astronomové objevili. Exoplaneta je natolik temná, že pohltí až 99 procent světla, které na její povrch dopadá z mateřské hvězdy namísto toho, aby jej odrážela zpět do vesmíru.

Britští astronomové předpokládají, že za specifické vlastnosti planety může její malá vzdálenost od hvězdy a hlavně složení atmosféry. Objev takové planety není zcela ojedinělý, přesto je poměrně vzácný.

Černá planeta s názvem WASP-104b se nachází okolo 460 světelných let od Země v souhvězdí Lva. Je to plynný obr velký přibližně jako Jupiter. Pro velmi specifické podmínky, které na planetě vládnou, se jí přezdívá „horký Jupiter“.

Planeta obíhá hvězdu WASP-104 ve vzdálenosti 4,3 milionu kilometrů a oběhne ji za dva pozemské dny. Díky malé vzdálenosti od své hvězdy je denní strana planety velice horká, což brání tvorbě mraků, které typicky odrážejí světlo zpět do vesmíru.

WASP-104b má také velice silnou, mlhavou atmosféru, pravděpodobně obsahující atomy sodíku a draslíku, které absorbují světlo ve viditelném spektru, takže planeta je velice tmavá.

Nejtemnější planeta, kterou kdy astronomové objevili, je však svět s označením TrES-2b, který odráží pouhých 0,1 procenta světla. WASP-104b je této hodnotě natolik blízko, že vědci nevylučují, že obsadí po dalším výzkumu prvenství.

V minulém roce vědci upozornili na další velkou vesmírnou anomálii, když objevili planetu, která svou teplotou převyšuje většinu hvězd (čtěte: Záhadná planeta, která je žhavější než většina hvězd).

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Poznejte čarokrásné pláže Evropy, na kterých si fotografové podávají ruce

Covid se opět raketově šíří. Kde je situace nejhorší a...

Chorvatská kuchyně: poznejte místní speciality

Černá můra cestovatelů se vrací. Rozběhlá turistická...

Cigareta za tisíce a další nástrahy, kterým letos Češi...

Za co vás čeká v zahraničí tučná pokuta? Pozor na...

Proticovidová opatření řada zemí zrušila. Cestovatelé ale...

Zavřít reklamu