Evropská vesmírná agentura vyslala do vesmíru nejpokročilejší pozorovací zařízení na světě
Na oběžnou dráhu kolem Země byla vyslána v pořadí již sedmá družice Sentinel 3B vesmírného programu Evropské vesmírné agentury (ESA) Copernicus. Vesmírné mise mají za úkol pozorovat naši planetu, monitorovat životní prostředí a sledovat pohyby zemského povrchu.
Mezi odborníky je Sentinel 3B považovaný za nejpokročilejší systém pro pozorovaní naší planety v historii. Družice se po odpoutání od rakety, která odstartovala z ruského kosmodromu Pleseck, připojila ke svému souputníkovi Sentinel-3A, který obíhá Zemi od roku 2016.
Vesmírný program navazuje na plnění evropské vesmírné strategie. Družice bude přinášet cenné údaje o tom, jak se mění oceány a půda, což pomůže urychlit naše reakce na různé přírodní katastrofy. Zároveň však tyto údaje vytvoří nové podnikatelské příležitosti, protože existuje mnoho odvětví, které budou moci z jejích „služeb“ těžit.
V praxi bude družice také poskytovat důležitá měření pro monitorování vodní biologické produktivity a znečištění moří, bude mapovat změny mořské hladiny a podílet se na bezpečné navigaci v rámci lodní dopravy. Naopak v oblasti pozemního průzkumu bude Sentinel-3B poskytovat včasné informace o geologických změnách krajiny a také sledovat průběh ničivých požárů.
S rostoucím počtem družic ve vesmíru začíná být na orbitě velké množství kosmického odpadu, porouchaných zařízení a vysloužilých satelitů. Nedávno byl také poprvé v historii zaznamenán případ, kdy se do vesmíru dostaly takzvané pirátské družice (čtěte: Partyzánský kousek jedné americké společnosti. Do vesmíru dostala první nelegální družice v historii).