Ruský plovoucí reaktor není první. Americká armáda ho použila už během války ve Vietnamu
Ruská plovoucí jaderná elektrárna Akademik Lomonosov, která v sobotu vyplula z přístavu v Petrohradu, bývá často označována jako první plovoucí elektrárna na světě. Ve skutečnosti nese tento titul americké plavidlo Sturgis, které používala americká armáda během války ve Vietnamu.
Americké plavidlo MH-1A, které vzniklo přestavbou z lodi Liberty, bylo pojmenované po generálovi Samuelovi D. Sturgisovi a mělo instalovaný atomový reaktor o výkonu 10 MW. Tato první plovoucí jaderná elektrárna byla zakotvena od 1968 do roku 1975 v Panamském průplavu, odkud dodávala energii na pevninu.
Plovoucí reaktor Strugis byl v roce 1977 vyřazen a uskladněn. Až v roce 2014 začala jeho postupná likvidace a dekontaminace, která by měla být dokončena v tomto roce. Počátkem roku 2017 začali experti oddělovat části radioaktivitou kontaminovaného plavidla aby mohli začít s likvidací reaktorů, které byly aktivní po dobu téměř 50 let.
V současné době bylo více než 99 procent radioaktivních částí plavidla převezeno do zařízení pro likvidaci jaderného odpadu. Inženýři také předpokládají, že z lodi bude recyklováno více než 272 tun olova, které chránilo posádku před radiací.
Dnes je již likvidace podobných zařízení na poměrně vysoké úrovni, ne vždy tomu tak ale bylo. Důkazem je množství jaderných reaktorů a plavidel, které se nacházejí pod hladinou moře a představují velké nebezpečí. Skutečné dopady využívání energie z jádra, které objevil italský vědec, si totiž lidstvo uvědomilo příliš pozdě (čtěte: Brány atomové energie otevřel italský vědec).